متن بیانات آیت الله کمیلی خراسانی در جمع دانشجویان بسیجی کانون مهدویت دانشگاه پیام نور کاشان

بسم الله الرحمن الرحیم

دانلود فایل صوتی بیانات آیت الله کمیلی خراسانی در خصوص مهدویت و شرح گام دوم انقلاب با موضوع معنویت و اخلاق 

تاریخ:  ۱۳۹۸/۰۹/۲۰

مدت زمان: ۰۰:۲۴:۲۳

حجم فایل:  ۲۲/۳ مگابایت

دانلود فايل صوتي


متن بیانات آیت الله کمیلی خراسانی در جمع دانشجویان بسیجی کانون مهدویت دانشگاه پیام نور کاشان

تعدادی از دانشجویان بسیجی کانون مهدویت دانشگاه پیام نور کاشان در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۸ در مؤسسه تحقیقاتی توحید حضور یافتند و از نزدیک با آیت الله کمیلی خراسانی دیدار و گفتگو نمودند. معظم‌له بعد از خوشامدگویی در جمع خواهران بسیجی و دانشگاهی و مسئولین آن‌ها به ایراد سخنرانی پرداختند. حضرت استاد در ابتدای جلسه به شرح حدیثی شریف از حضرت امام سجاد «علیه‌السلام» دربارۀ حضرت صاحب الزمان «عجل الله تعالی فرجه الشریف» از کتاب بحارالانوار (جلد ۵۲ صفحه ۱۲۲) پرداختند.

بخش اول: شرح حدیث شریفی از حضرت امام سجاد «علیه السلام»

درباره حضرت صاحب الزمان «عج»

عَنْ ابوحمزه ثمالی عَنْ أَبِي خَالِدٍ الْكَابُلِيِّ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ: « تَمْتَدُّالْغَیْبَهُ بِوَلِیِّ اللَّهِ – عَزَّ وَ جَلَّ -، الثَّانی عَشَرَ مِنْ أَوْصِیاءِ رَسُولِ اللَّهِ صلی الله علیه وآله وَ الْأَئِمَّهِ بَعْدَهُ» 

حضرت می‌فرمایند: غیبت امام زمان که از اوصیا پیامبر و از اوصیای امامان بعد از پیامبر است، غیبتی طولانی است؛ یعنی امام زمان، خاتم الائمه است؛ همان‌طوری که پیامبر اسلام، خاتم‌ الانبیا است.

سپس امام سجاد «علیه‌السلام» به ابا خالد کابلی که یکی از صحابۀ حضرت است می‌فرمایند:

«یا أَبا خالِدٍ! إِنَّ أَهْلَ زَمَانِ غَیبَتِهِ الْقَائِلُونَ بِإِمَامَتِهِ الْمُنْتَظِرُونَ لِظُهُورِهِ أَفْضَلُ أَهْلِ کلِّ زَمَانٍ »

ان شاء الله شما نیز مصداق فرمایشات امام باشید. ای ابا خالد! اهل زمان غیبتِ حضرت با وجود طولانی شدن غیبت، قائل به امامت حضرت هستند؛ و معتقدند که امام، حی و حاضر است؛ و ظهور حضرت را با چنینی اعتقادی انتظار می‌کشند. آن‌ها بهترین مؤمنان اهل هر زمانی هستند؛ سپس حضرت علت این امر را بیان می‌فرمایند.

« لِأَنَّ اللَّهَ تَعَالَی ذِکرُهُ أَعْطَاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ وَ الْأَفْهَامِ وَ الْمَعْرِفَةِ مَا صَارَتْ بِهِ الْغَیبَةُ عِنْدَهُمْ بِمَنْزِلَةِ الْمُشَاهَدَةِ »؛

امام سجاد «علیه‌السلام» می‌فرمایند: افرادی در آخر الزمان یا اعصار آینده می‌آیند که پیامبر و امامی را درک نکرده‌اند بلکه فقط نوشته‌هایی را که در کتاب‌ها و تاریخ آمده می‌خوانند و مؤمنانی برایشان گفتگو می‌کنند و سپس با دلایل عقلی و نقلی ایمان می‌آورند. علت این است که خداوند به آن‌ها عقل‌ها، فهم‌ها، معرفت و شناختی داده که به‌ واسطۀ این شناخت، غیبت برای آن‌ها، شهود و حضور شده است. اگر هریک از شما به دلتان رجوع کنید، می‌بینید که عقیده‌تان نسبت به امام زمان خیلی محکم و قرص است چه حضرت حضور داشته باشند و چه حضور نداشته باشند؛ یعنی همان اعتقادی را که به خدا، پیامبر، اسلام، معاد و اصول اعتقادی خود دارید درباره امام زمان نیز دارید. این مطلب خیلی مهمی است. سطح معارف و شناخت روزبه‌روز بالا می‌رود و انسان می‌تواند حتی اگر شخص را ندیده باشد از راه دلایل عقلی، منطقی، قرانی، کتابی و حتی از جهات تهذیب روحی بشناسد. چون امام می‌فرمایند که خدا، دل‌هایشان را چنین نورانی و روشن می‌کند؛ این حرف خیلی مهمی است؛ یعنی از غیب الهی به دل‌های شیعه و دوستان امام زمان یک توجهی می‌شود و سطح عقل، فهم و معرفتشان بالا می‌رود و غیبت را یک امر شهودی و حضوری می‌بینند. این مطلب بسیار مهمی است.

« وَ جَعَلَهُمْ فِی ذَلِک الزَّمَانِ بِمَنْزِلَةِ الْمُجَاهِدِینَ بَینَ یدَی رَسُولِ اللَّهِ ص بِالسَّیفِ

خداوند کسانی را که اعتقاد حضوری به امام داشته باشند به منزله مجاهدانی می‌داند که در رکاب پیامبر خدا «صلی الله علیه و آله» به وسیلۀ شمشیر با دشمن پیکار می‌کند؛ یعنی این‌ افراد نیز، اهل مجاهدت هستند؛ با دشمن همیشگی خود در درون، جهاد با نفس دارند؛ با وسوسه‌ها، خواطر شیطانی و خواطر نفسانی جهاد دارند. این مطلب بسیار مهمی است.

سپس حضرت می‌فرمایند:

« أُولَئِک الْمُخْلَصُونَ حَقّاً »؛ آن‌‌ها اهل اخلاص هستند؛

« و شِیعَتُنَا صِدْقاً»؛ آن‌‌ها شیعیان واقعی ما هستند؛

« وَ الدُّعَاةُ إِلَی دِینِ اللَّهِ سِرّاً وَ جَهْراً»؛ آن‌ها دیگران را در پنهان و آشکار به سوی خدا دعوت می‌کنند و داعیان خدایی هستند. سپس می‌فرمایند:

«وَ قَالَ علیه‌السلام انْتِظَارُ الْفَرَجِ‏ مِنْ أَعْظَمِ الْفَرَجِ»؛ آن‌ها انتظار می‌کشند تا حضرت یک روز ظهور کنند و دولت حقۀ اهل‌بیت را برپا کنند؛ خود این انتظار از بزرگ‌ترین فرج‌ها و گشایش‌هاست؛ یعنی وقتی روزنه و پنجره‌ای برای آینده خودتان باز کردید می‌بینید که از این راه، یک گشایش و فرجی می‌شود؛ در را به روی خود نبسته‌اید و می‌گویید این پنجره باز است و این فرج است. حضرت می‌آیند و ظهور نزدیک شده است. خود این امید هم یک موضوعی است. در اخلاق و عرفان مهم است که انسان امید و رجای درستی داشته باشد.

بخش دوم بیانات: شرح بیانات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب با موضوع اخلاق و عرفان

حضرت آیت الله کمیلی خراسانی در بخش دوم به شرح بیانات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب با موضوع معنویت پرداختند. ایشان فرمودند که مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب به موضوعات بسیاری اشاره فرموده‌اند. اما آنچه که به این جلسه و ما و شما مرتبط است بیانات ایشان در خصوص اخلاق و عرفان است. حال ببینیم که بیانات معظم‌له در این خصوص چیست و چه انتظاراتی از ما دارند.

مقام معظم رهبری در فصل مربوط به اخلاق و معنویت می‌فرمایند: «معنویت به معنای برجسته کردن ارزش‌های معنوی» است؛ سپس ایشان با ذکر مثال‌هایی این ارزش‌ها را بیان می‌فرمایند.

رهبر انقلاب می‌فرمایند: «از جمله اخلاص، ایثار، توکل، ایمان در خود و در جامعه است»؛ یعنی این صفات باید در خودِ شخص و جامعه اسلامی پیدا شود»؛

«و اخلاق به معنی رعایت فضیلت‌هایی چون خیرخواهی، گذشت، کمک به نیازمند، راستگویی، شجاعت، تواضع، اعتماد به ‌نفس و دیگر خلقیات نیکو بوده»؛ معظم‌له یک سری از فضیلت‌هایی را که در نظرشان مهم بوده را بیان می‌فرمایند. ما باید این موارد را با خودمان تطبیق بدهیم. ببینیم که آیا واقعاً چنین برجسته‌‌گی‌های اخلاقی را در خودمان پیدا می‌کنیم یا نه. در پایان نیز به دیگر خلقیات نیکویی که هست اشاره می‌فرمایند. اگر شما در راه سیر و سلوک باشید خود همین معنویت کشف می‌کند که کدام‌یک رذایل و کدام‌یک فضایل است؛ به دنبال فضایل بیشتر باشید. در این زمینه می‌توانید کتاب معراج السعاده، کتاب جامع السعادت و کتاب‌های بنده در خصوص این معانی را مطالعه بفرمایید.

«معنویت و اخلاق، جهت‌دهنده‌ همه‌ حرکت‌ها و فعالیت‌های فردی، اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است، بودن آن‌ها، محیط زندگی را حتی با کمبودهای مادی، بهشت می‌سازد و نبودن آن حتی با برخورداری مادی، جهنم می‌آفریند»؛

اگر ایمان انسان قوی باشد می‌تواند بر مشکلات اقتصادی و کمبودها غلبه کند؛ چون در درون، رفتار و گفتارش پشتوانه ایمانی دارد؛ این‌ عوامل به انسان کمک می‌کند تا صبر و قناعتش را بیشتر ‌کند و یک فرد بهشتی بشود. اما در مقابل، افرادی که از نظر ثروت و مال میلیاردر و سرمایه‌دار هستند ولی از جهات اخلاقی کمبود دارند یک زندگی جهنمی دارند. ما فکر می‌کنیم که در زندگیشان آرامش و راحتی دارند اما نگرانی‌های بسیاری دارند. نگرانند مالی را که به دست آورده‌اند چگونه حفظ کنند؛ عرض بنده این است که اگر شما کمبودهای ظاهری و دنیوی داشته باشید ولی از جهت معنویت پر باشید، زندگی‌تان طعم و وضعیت دیگری دارد. لذا نباید غصه دنیا را زیاد بخوریم. آن‌قدری که باید غصه آخرت را بخوریم نباید غصه دنیا را بخوریم.

وقتی انسان طعم معنویت را در درونش بچشد و در درونش مراتبی از معنویت را حس کند مثل آن «حلوای لن ترانی تا نخوری ندانی» لذت دیگری از نماز، عبادت، زندگی، دنیا و همه چیز آن می‌برد. زندگی چنین فردی با زندگی که در جامعه و معمول مردم است یک دنیا متفاوت است. سعی کنیم این حالت را داشته باشیم همان‌طور که مقام معظم رهبری تأکید دارند.

 «شعور معنوی و وجدان اخلاقی هرچه در جامعه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد این بیگمان محتاج تلاش و جهاد است و این تلاش و جهاد بدون همراهی حکومت‌ها توفیق چندانی نخواهد یافت.» اشاره دارند به اینکه در حکومت یک نظام اسلامی باید در وجود مسئولین نظام دولتی یک اخلاق و آراستگی وجود داشته باشد؛ چون آن‌ها می‌خواهند در این نظام اسلامی کار کنند و مردم را رهبری کنند؛ بنابراین آن‌ها باید در درجه اول این برنامه اخلاقی را در خود پیاده کنند.

«اخلاق و معنویت البته با دستور و فرمان به دست نمی‌آید»؛ اخلاق و معنویت اینگونه نیست که در اینجا یک ‌چیزی را به شما دستور دهیم و تمام شود؛ بلکه این مطلب با پیگیری شخصی تک تک افراد حاصل می‌شود. لذا می‌فرمایند:

«پس حکومت‌ها نمی‌توانند آن را با قدرت قاهره ایجاد کنند»؛ چندی پیش یک سفری به خارج از کشور داشتیم. همین‌که هواپیما از جو ایران خارج شد خانم چادرش را برداشت. این چه حجابی است که خانم بخواهد در ایران داشته باشد ولی در ترکیه و کویت و … نداشته باشد. لذا ایشان می‌فرمایند که این مقصود با اجبار حاصل نمی‌شود بلکه خود شخص باید آن را بیابد. البته آن‌هایی هم که قصد توجیه و ارشاد دارند باید نمونه بارزی از اخلاق باشند تا کلامشان تأثیر کند.

«امّا اولاً خود باید منش و رفتار اخلاقی و معنوی داشته باشند و ثانیاً زمینه‌ را برای رواج آن در جامعه فراهم کنند و به نهادهای اجتماعی در این‌باره میدان دهند و کمک برسانند؛ با کانون‌های ضد معنویت و اخلاق، به شیوه‌ معقول بستیزند»؛

در همین ایران اسلامی اگر کانون شما مهدویت است، کانون‌های ضد معنویت هم وجود دارد. چقدر عرفان کاذب وجود دارد. الآن یک عده از جوان‌های ما مرتد بار می‌آیند. یعنی وقتی از دانشگاه خارج می‌شود می‌بینید که آن اصالت و ریشۀ خانوادگی را که در یک خانواده مذهبی بار آمده اصلاً در او نیست. از این بالاتر در فرزندان روحانیت کسانی را پیدا کرده‌ایم که در دانشگاه‌های ایران کافر و مرتد شده‌اند. لذا مسئولیتِ مسئولین نظام خیلی بالا است؛ آن‌ها باید نمونه‌ای از اخلاق باشند و باید ابزار ترویج اخلاق و معنویت را در جامعه بیشتر کنند تا جامعه به آن‌سو سوق داده شود.

 لذا می‌فرمایند: «و خلاصه اجازه ندهند که جهنّمی‌ها مردم را با زور و فریب، جهنّمی کنند»؛ این مطلب کلام بسیار بزرگی است؛ یعنی آن‌هایی که مراکز فساد دارند بیایند و جایی پیدا کنند و بخواهند جوان‌هایی را گمراه کرده و از دین خارج کنند؛ حتی تعدادی از جوان‌ها سنی شده‌اند؛ چون در ماهواره و اینترنت تبلیغات می‌شود؛ یعنی راجع به اهل سنت، اهل تشیع، مسئله ولایت و قضیه روز غدیر به‌گونه‌ای بحث می‌کنند که جوانی را که از لحاظ اخلاقی و معنوی درست تربیت نشده و بار علمی ندارد شبهاتی وارد ذهنش می‌شود و سپس بتدریج منحرف می‌شود. بعد می‌گوییم: شما که یک طرفه به قاضی رفته‌اید ببینید که طرف مقابلتان چه می‌گوید و با هم بحث و صحبتی به راه بیندازیم. اما در پاسخ می‌گویند ما دیگر نمی‌توانیم ذهنمان را مشغول کنیم؛ ما راهمان را پیدا کرده‌ایم؛ برای ما سخت است که دوباره برگردیم و از اول یک‌ راه دیگری‌ انتخاب کنیم. چون ما دیگر رفته‌ایم و حوصله برگشت و تجدید نظر کردن نداریم.

«ابزارهای رسانه‌ای پیشرفته و فراگیر، امکان بسیار خطرناکی در اختیار کانون‌های ضد معنویت و ضد اخلاق نهاده است»؛

 حال که رسانه‌ها و ماهواره‌ها با تمامی امکاناتشان در حال فعالیت هستند ما نباید ساکت بنشینیم؛ ما هم باید فعالیت خودمان را بکنیم. بعد می‌فرمایند:

«تهاجم روزافزون دشمنان به دل‌های پاک جوانان و نوجوانان و حتّی نونهالان با بهره‌گیری از این ابزارها، آنقدر فراگیر و حجمه حمله آنها آنقدر جدی شده است که باید بسیار هوشمندانه برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت و جامعی تنظیم و اجرا کرد و از ابزار قدرتمند معنویت در برابر این تهاجم بهره جدی گرفت»؛

چرا دیگر با کودکان بازی می‌کنید! وارد مهد کودک‌ها می‌شوند و  کارهایی انجام می‌دهند تا آن‌ها را منحرف کنند. کودک گوشی را در دست شما می‌بیند و می‌گوید که گوشی را به من بده. وقتی گوشی را به دست می‌گیرد وارد قسمت‌های مختلفی می‌شود و از همان کودکی طور دیگری بار می‌آید. اطراف ما مملو از این ابزار و وسایل است. لذا به سهولت می‌توانند به راه‌های فساد و ضد اخلاقی دسترسی پیدا کنند؛ پس ما هم باید هشیار باشیم و از مجاهدت خودمان دست نکشیم.

«دستگاه‌های مسئول حکومتی در این‌باره وظایف سنگینی بر عهده دارند که باید هوشمندانه و کاملاً مسئولانه صورت گیرد؛ و البتّه این مطلب به معنای رفع مسئولیت از اشخاص و نهادهای غیر حکومتی نیست». یعنی شما در مرکز خودتان و ما هم در مؤسسه خودمان مسئول هستیم. ان‌شاء‌الله در این‌باره‌ برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان مدّت جامعی تنظیم و اجرا شود.

پروردگارا در این عصر غیبت ما را به‌ حق امام زمان به گونه‌ای قرار بده که امام از ما می‌خواهد. پروردگارا به‌ حق امام زمان، فرج را نزدیک بگردان. ما را جز منتظران واقعی آن حضرت مقرر بفرما. و صلی‌الله علی‌محمد و آله الطیبین الطاهرین.

نشست منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله کمیلی نشست علمی «منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی» با حضور حضرت آیت‌الله کمیلی خراسانی، رئیس...
سخنرانی آیت الله کمیلی خراسانی به مناسبت ارتحال شیخ محمد صادق کمیلی
بسم الله الرحمن الرحیم روح ملکوتی حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد صادق کمیلی «رضوان الله تعالی علیه» اخوی بزرگوار حضرت آیت الله کمیلی...
شیخ محمد صادق کمیلی محصل خراسانی به لقای معبود شتافتند.
انا لله و انا الیه راجعون بسمه تعالی با تالم روحی و تسلیم در پیشگاه الهی، به اطلاع دوستان می‌رساند برادر گرانقدر حضرت استاد، حضرت...
دعا جهت سلامتی کامل حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد صادق کمیلی
متن درخواست آیت الله کمیلی خراسانی برای دعا، جهت سلامتی کامل حاج شیخ محمد صادق کمیلی   هو الشافی برادر اینجانب حجت الاسلام و المسلمین...
دفع ویروس کرونا
بسم الله الرحمن الرحیم حضرت آیت الله کمیلی خراسانی روز پنج‌شنبه مورخ ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸ ( مصادف با ۲۴ رجب ۱۴۴۱ ه.ق.) جهت دفع بیماری...
اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم
بسم الله الرحمن الرحیم اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم به اطلاع می‌رساند مراسم جشن میلاد بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا «سلام...
پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
  پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بسم اللّه الرحمن الرحیم   تحقق حکومت الهی و اهتزاز...
آغاز سفر تبلیغی حضرت آیت الله کمیلی خراسانی به کشور سوئیس
بسم الله الرحمن الرحیم آغاز سفر تبلیغی آیت الله کمیلی خراسانی به کشور سوئیس آیت‌الله کمیلی خراسانی روز یک‌شنبه مورخ ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، برای انجام...
اطلاع‌رسانی در خصوص زمان و مکان برگزاری جلسات دهه دوم فاطمیه
بسم الله الرحمن الرحیم اطلاع‌رسانی در خصوص زمان و مکان برگزاری جلسات دهه دوم فاطمیه ۱۴۴۱ ه.ق به اطلاع همراهان گرامی می‌رساند به حول و...