وظایف بندگان نسبت به حضرت صاحب الزمان «عجل الله تعالی فرجه الشریف»
بسم الله الرحمن الرحیم
یکی از کتاب‌های معتبر و با ارزش در زمینه  مهدویّت کتاب «مکیال المکارم فی فوائد الدّعا للقائم علیه السّلام» است. مکیال المکارم، به معنای «معیار سنجش خوبیها» است و این کتاب به سفارش خود حضرت مهدی (ارواحنا فداه) نوشته و نام گذاری شده است.
در این کتاب به تفصیل راجع به فواید دعا برای فرج سخن گفته شده است. نویسنده  این اثر با ارزش حضرت آیت الله محمّد تقی موسوی اصفهانی «رضوان الله تعالی علیه» است. به راستی، هیچ کتابی همچون مکیال المکارم، شما را با وظایف و حقوق بنده نسبت به امام زمان «عجل الله تعالی فرجه الشرف» آشنا نمی کند. از طرف دیگر، الطاف امام زمان «عجل الله تعالی فرجه الشرف» نسبت به بندگان در کتاب به طور مفصل بیان شده است. در باب هشتم این کتاب گران سنگ ۸۰ وظیفه و تکلیف ما نسبت به حضرت مهدی عج  در عصر غیبت بیان شده است که به شرح زیر است :
 
۱٫ تحصیل شناخت صفات و آداب و ویژگی های آن حضرت عج
۲٫ رعایت ادب نسبت به ایشان:
«به اینکه مؤمن ، آن حضرت علیه السلام را یاد نکند مگر با القاب شریف مبارکش»
۳٫ اظهار محبت نسبت به آن حضرت – صلوات اللَّه علیه – به طور خاص :
«و لازمه‌اش آن است که نهایت اهتمام در آنچه مقتضای محبّت نسبت به آن جناب است انجام گردد .»
۴٫ محبوب نمودن آن حضرت – صلوات اللَّه علیه – در میان مردم :
«به جهت دلالت عقل بر اینکه هر کس محبّتش واجب و نیکو است، سزاوار است او را محبوب نمود . و نیز دلالت می‌کند بر آن؛ محتوای فرموده خدای تعالی در حدیث موسی علیه السلام که : « مرا در میان آفریدگانم محبوب ساز . . . » . و به طور صریح بر آن دلالت می‌کند آنچه در روضه کافی به سند خود از حضرت ابی‌عبداللَّه صادق علیه السلام آورده که فرمود : « خداوند رحمت کند بنده‌ای که ما را نزد مردم محبوب نماید و ما را در معرض دشمنی و کینه‌توزی آنان قرار ندهد ، همانا به خدا سوگند اگر سخنان زیبای ما را برای مردم روایت می‌کردند به سبب آن عزیزتر می‌شدند ، و هیچ کس نمی‌توانست بر آنان وصله‌ای بچسباند ، ولی یکی از آنان کلمه‌ای را می‌شنود پس ده کلمه از پیش خود بر آن می‌افزاید » .
و در مجالس صدوق قدس سره به سند خود آورده از امام صادق علیه السلام که فرمود : « خداوند رحمت کند بنده‌ای را که مودّت مردم را به سوی ما کشاند و به آنچه می‌شناسند با آنان سخن بگوید و آنچه را منکرند واگذارد » .
۵٫ انتظار فرج و ظهور آن حضرت – صلوات اللَّه علیه –
۶٫ اظهار اشتیاق به دیدار آن بزرگوار
و این از نشانه‌های دوستان و موالیان آن جناب است، و در خوبی و استحباب آن هیچ تردیدی نیست ، چون در دعاهای روایت شده برای آن حضرت این معنی آمده است ، و چه خوب سروده‌اند :
قَلبی الیکَ منَ الأشواقِ مُحْتَرقُ
وَ دَمْعُ عَینی مِنَ الآمَاقِ مُنْدفِقُ
الشوقُ یُحْرِقُنی وَ الدمعُ یُغرقُنی
فَهَلْ رأیت غَریقاً وَ هو محتَرقُ
۷٫ ذکر مناقب و فضائل آن حضرت علیه السّلام

یاد نمودن فضایل و مناقب آن حضرت ، و دلیل بر استحباب این کار تمام اخبار و روایاتی است که در مورد تشویق و ترغیبِ یادآوری فضایل ائمه معصومین علیهم السلام وارد شده است ، از جمله : در اصول کافی از حضرت ابی‌عبداللَّه صادق علیه السلام روایت شده که فرمود : « همانا وظیفه جمعی از فرشتگان آسمان این است که نگاه می‌کنند بر یک و دو و سه نفری در حالی که آنان درباره فضیلت آل محمد صلی الله علیه وآله وسلم به گفتگو نشسته‌اند ، پس فرشته‌ای به فرشتگان دیگر می‌گوید : آیا نمی‌بینید اینان را با همه کمی تعدادشان و بسیاری دشمنانشان فضائل آل محمد صلی الله علیه وآله وسلم را بیان می‌کنند! آنگاه گروه دیگری از فرشتگان می‌گویند : « ذَلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤتیهِ مَنْ یَشَآءُ و اللَّهُ ذُوالفَضْل العَظیم » ؛ این فضل خداوند است که به هر کس بخواهد می‌دهد ، و خداوند دارای فضل عظیم است » .
و در همان کتاب به سند خود از میسر از حضرت ابی‌جعفر باقر علیه السلام آورده که گفت : « امام باقر به من فرمود : آیا با هم خلوت می‌کنید [و دور از چشم دشمنان می‌نشینید] و برای هم حدیث می‌گویید و آنچه معتقد هستید برای هم بازگو می‌نماید ؟ عرضه داشتم : آری به خدا سوگند ما با هم در خلوت می‌نشینیم و برای هم حدیث می‌گوییم و آنچه معتقدیم برای هم باز می‌گوییم ، امام باقر علیه السلام فرمود : به خدا سوگند که من دوست داشتم در بعضی از آن جاها با شما می‌بودم ، به خدا سوگند که من بوی شما و جانهای شما را دوست می‌دارم ، و البته شما بر دین خداوند و دین فرشتگان او هستید ، پس با پرهیز از گناه و جدیت در امر دین [ما را] یاری کنید ». و در همان کتاب از حضرت ابوالحسن موسی بن جعفر علیه السلام آمده که فرمود : « هیچ چیز بر ابلیس و لشکریانش دشوارتر نیست از اینکه برادران ایمانی با یکدیگر دیدار کنند ، و همانا دو مؤمن با یکدیگر دیدار می‌نمایند که به یاد خدا باشند آنگاه فضائل ما را یادآوری کنند ، در این حال گوشت سالمی بر صورت ابلیس باقی نمی‌ماند ، تا جایی که روح پلیدش به التماس می‌افتد از فرط آنکه درد می‌کشد ، پس فرشتگان آسمان و گنجوران بهشت متوجه می‌شوند و او را لعنت می‌کنند تا اینکه هیچ فرشته مقرَّبی باقی نماند مگر اینکه بر او لعنت فرستد ، که زبون و با حسرت و مردود می‌افتد ».
و نیز بر این مطلب دلالت می‌کند روایاتی که در مورد تلافی کردن کسی که به تو احسانی نموده به وسیله یاد نیکو وارد شده ، مانند فرموده مولایمان حضرت سیّد العابدین علیه السلام در رساله الحقوق که در مکارم الأخلاق و تحف العقول و کتابهای دیگر آمده که حضرت سجّاد علیه السلام فرمود : « . . . و امّا حق کسی که نسبت به تو نیکی و احسانی نموده آن است که او را سپاس بگذاری و کار خوبش را یادآور شوی ، و با سخن نیک او را در میان مردم معرفی کنی ، و دعای خالصانه بین خود و خدای خود در حق او بنمایی ، پس اگر این کار را کردی تشکر از او را پنهانی و آشکارا به جای آورده باشی ، و اگر روزی توانستی عملاً کار نیکش را با نیکی تلافی کنی این کار را انجام دِه ».
البته ما قسمتی از حقوق و مراحم آن حضرت را در بخشهای سوم و چهارم این کتاب مبارک بیان داشتیم ، به آنجا مراجعه کن تا سینه‌ات فراخ گردد و حالت صلاح یابد . و نیز بر این مقصود دلالت دارد آنچه در شواهد لزوم محبوب نمودن آن بزرگوار در میان مردم آوردیم ، و آنچه در فضیلت دعوت کردن مردم به سوی آن جناب ان شاء اللَّه تعالی خواهد آمد . و نیز گواه بر این است آنچه از روایات خواهد آمد مبنی بر اینکه هنگام بروز بدعتها بر عالم واجب است که علم خویش را آشکار سازد ، و همچنین شاهد بر این است تمام آنچه در ترغیب و تشویق بر ذکر خدای تعالی وارد گردیده ، زیرا که یاد آنان علیهم السلام از مصادیق یاد خداوند است ، چنانکه در روایت آمده و در وظیفه نهم خواهد آمد ان‌شاءاللَّه .

۸٫ اندوهگین بودن مؤمن از فراق آن حضرت – صلوات اللَّه علیه –
و این از نشانه‌های دوستی و اشتیاق به آن حضرت است . و در دیوان منسوب به سرور و سالارمان حضرت امیرالمؤمنین علیه الصلاه و السلام در بیان دلایل و نشانه‌های دوستی راستین چنین آمده :
وَ مِنَ الدَّلائلِ اَنْ یُری من شَوقِهِ
مِثلَ السَّقیمِ و فی الفُؤادِ غَلائلُ
وَ مِنَ الدَّلائلِ اَنْ یُری من اُنْسِهِ
مُستوحشاً من کُلّ ما هوَ شَاغِلُ
وَ مِنَ الدَّلائلِ ضِحْکُهُ بینَ الوَرَی
وَ القَلْبُ مَحْزونٌ کَقَلْبِ الثَّاکِلِ
و از نشانه‌ها این است که از شدت شوقش همچون بیماری دیده شود که دلش از شدّت درد می‌جوشد .
و از نشانه‌ها این است که از فرط اُنس گرفتن با محبوب دیده شود که از هر چه او را از وی مشغول می‌دارد وحشت کند [و گریزان باشد] .
و از نشانه‌ها : خندیدنش در میان مردم است ، در حالی که دلش مالامال از اندوه است همچون زن جوان از دست داده .
و دلیل بر اینکه این امر از نشانه‌های اهل ایمان است ، و در اوج حُسن و برتری می‌باشد اخبار بسیاری است که از امامان معصوم علیهم السلام روایت گردیده.
۹٫ حضور در مجالس ذکر مناقب و فضائل آن حضرت – صلوات اللَّه علیه –

حضور یافتن و نشستن در مجالسی که فضایل و مناقب و سایر امور مربوط به آن حضرت در آنها یاد می‌شود ،  اضافه بر اینکه از لوازم و نشانه‌های محبّت است ، و از مصادیق خیرات که مأمور شده‌ایم به آنها سبقت جوییم و پیشی گیریم که خدای تعالی فرموده : « فَاسْتَبِقُوا الخَیراتِ »؛ به سوی کارهای خیر سبقت گیرید  .
فرموده مولایمان حضرت امام رضا علیه السلام است که در امالی شیخ صدوق  و مجلّد دهم بحار از آن بزرگوار آمده که فرمودند : « هر کس در مجلسی بنشیند که أمرِ ما در آن زنده می‌گردد ، روزی که دلها می‌میرند دل او نخواهد مرد ».
و نیز بر این مطلب دلالت دارد فرموده حضرت امام صادق علیه السلام به فُضیل در حدیث روایت شده در بحار و غیر آن که : « می‌نشینید و حدیث می‌گویید ؟ فضیل عرضه داشت : آری فدایت شوم ، امام صادق علیه السلام فرمود : همانا من آن مجالس را دوست می‌دارم ، پس أمر ما را إحیا کنید ، ای فضیل؛ خداوند رحمت کند کسی که امر ما را إحیا نماید ».
و نیز شاهد بر آنچه گفتیم تمامی روایاتی است که در مورد تشویق و ترغیب بر حضور و شرکت در مجالس ذِکر رسیده ، مانند فرموده پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم : « در باغهای بهشت بگردید » . عرضه داشتند : ای رسول خدا باغهای بهشت چیست ؟ فرمود : « مجالس ذِکر . . . » . و فرمایش آن حضرت در حدیث دیگر که : « همانا خداوند کسی را که در مجلس اهل ذکر می‌نشیند می‌آمرزد و او را از آنچه می‌ترسد ایمن می‌دارد ، پس فرشتگان گویند : [پروردگارا] فلانی در میان آنان است و او تو را یاد نکرد ، خداوند می‌فرماید : او را به خاطر هم نشینی با آنان؛ آمرزیدم زیرا که یاد کنندگان حق چنین هستند که همنشین ایشان از جهت آنها بدبخت نگردد » .

۱۰٫ تشکیل مجالس ذکر مناقب و فضائل آن حضرت عج

۱۱٫ سرودن شعر در فضایل و مناقب آن حضرت عج

۱۲٫ خواندن شعر در فضایل و مناقب آن حضرت عج

۱۳٫ قیام به هنگام یاد شدن نام و یا القاب آن حضرت عج

۱۴٫ گریستن بر فراق آن حضرت عج

۱۵٫ گریاندن بر فراق آن حضرت عج

۱۶٫ خود را به گریه کنندگان شبیه نمودن بر فراق آن حضرت عج

۱۷٫ درخواست معرفت امام عصر علیه السّلام از خداوند عزّوجلّ

۱۸٫ تداوم درخواست معرفت آن حضرت عج

۱۹٫ مداوت به خواندن دعای غریق « یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا رَحِیمُ یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَى دِینِکَ »

۲۰٫ دعا در زمان غیبت آن حضرت عج

۲۱٫ شناختن علامت های ظهور آن حضرت عج

۲۲٫ تسلیم بودن و عجله نکردن

۲۳٫ صدقه دادن به نیابت آن حضرت عج

۲۴٫ صدقه دادن به قصد سلامتی آن حضرت عج

۲۵٫ رفتن به حج به نیابت آن حضرت عج

۲۶٫ فرستادن نایب که از طرف آن حضرت عج حج کند

۲۷٫ طواف بیت الله الحرام به نیابت آن حضرت عج

۲۸٫ نایب ساختن دیگری تا از طرف آن حضرت عج طواف نماید

۲۹٫ زیارت مشاهد رسول خدا و ائمّه معصومین (علیهم السلام) به نیابت از مولایمان

۳۰٫ استحباب اعزام نایب برای زیارت از سوی آن حضرت علیه السّلام

۳۱٫ سعی در خدمت کردن به آن حضرت عج

۳۲٫ اهتمام ورزیدن به یاری آن حضرت عج

۳۳٫ تصمیم قلبی بر یاری کردن آن حضرت عج در زمان حضور و ظهور او

۳۴٫ تجدید بیعت با آن حضرت علیه السّلام بعد از فرایض همه روزه و هر جمعه

۳۵٫ صله آن حضرت علیه السّلام به وسیله مال

۳۶٫ صله شیعیان و دوستان صالح امامان علیهم السّلام به وسیله مال

۳۷٫ خوشحال کردن مؤمنین

۳۸٫ خیرخواهی برای آن حضرت علیه السّلام

۳۹٫ زیارت کردن آن حضرت علیه السّلام

۴۰٫ دیدار مؤمنین صالح و سلام کردن بر آنان

۴۱٫ درود فرستادن بر آن حضرت علیه السّلام

۴۲٫ هدیه کردن ثواب نماز به آن حضرت علیه السّلام

۴۳٫ هدیه نماز مخصوص

۴۴٫ نماز هدیه به آن حضرت به گونه مخصوص در وقت معین

۴۵٫ اهداء قرائت قرآن به آن حضرت عج

۴۶٫ توسل و طلب شفاعت از خداوند به وسیله آن حضرت عج

۴۷٫ دادخواهی و توجه نمودن و عرض حاجت به آن حضرت عج

۴۸٫ دعوت کردن مردم به آن حضرت عج

۴۹٫ رعایت حقوق آن حضرت عج و مواظبت بر ادای آنها و رعایت وظایف نسبت به آن بزرگوار

۵۰٫ خشوع دل هنگام یاد آن حضرت عج

۵۱٫ عالم باید عملش را آشکار سازد

۵۲٫ تقیه کردن از اشرار و مخفی داشتن راز از اغیار

۵۳٫ صبر کردن بر اذیت و تکذیب و سایر محنت ها

۵۴٫ درخواست صبر از خدای تعالی

۵۵٫ سفارش یکدیگر به صبر در زمان غیبت آن حضرت عج

۵۶٫ پرهیز از مجالسی که نام آن حضرت علیه السّلام در آنجا مورد تمسخر باشد

۵۷٫ تظاهر با ستمگران و اهل باطل

۵۸٫ ناشناس ماندن و پرهیز از شهرت یافتن

۵۹٫ تهذیب نفس

۶۰٫ اتفاق و اجتماع بر نصرت آن حضرت عج

۶۱٫ متفق شدن بر توبه واقعی و بازگرداندن حقوق به صاحبان آنها

۶۲٫ پیوسته به یاد آن حضرت عج بودن

۶۳٫ به آداب آن حضرت عج عمل نمودن

۶۴٫ دعا به درگاه الهی برای جلوگیری از نسیان یاد آن حضرت علیه السّلام

۶۵٫ اینکه بدنت نسبت به آن حضرت عج خاشع باشد

۶۶٫ مقدّم دانستن خواسته آن حضرت عج بر خواسته خود

۶۷٫ احترام کردن نزدیکان و منسوبین به آن حضرت عج (مانند سادات علوی و علمای دینی )

۶۸٫ بزرگ داشتن اماکنی که به قدوم آن حضرت علیه السّلام زینت یافته اند

۶۹٫ وقت ظهور را تعیین نکردن

۷۰٫ تکذیب و دروغ شمردن وقت گذاران ظهور

۷۱٫ تکذیب کردن مدعیان نیابت خاصه آن حضرت علیه السّلام در زمان غیبت

۷۲٫ درخواست دیدار آن حضرت عج با عافیت و ایمان

۷۳٫ اقتدا و تأسّی جستن به اخلاق و اعمال آن حضرت عج

۷۴٫ حفظ زبان از یاد غیر خدا و مانند آن

۷۵٫ خواندن نماز آن حضرت عج

۷۶٫ گریستن در مصیبت مولایمان شهید مظلوم حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السّلام

۷۷٫ زیارت قبر مولایمان آقا ابا عبدالله الحسین علیه السّلام

۷۸٫ بسیار لعنت کردن بر بنی امیّه در آشکار و پنهان

۷۹٫ اهتمام و همت کردن در ادای حقوق برادران دینی

۸۰٫ مهیا کردن سلاح و اسب در انتظار ظهور آن حضرت عج (منظور آماده باش بودن)

منبع: پایگاه تخصصی مکیال المکارم
اطلاع‌رسانی در خصوص برگزاری مراسم شب شهادت حضرت رقیه«سلام الله علیها»
به حول و قوه الهی مراسم شب شهادت حضرت امام رقیه «سلام الله علیها» با سخنرانی حضرت آیت الله کمیلی خراسانی «حفظه الله» در مسجد...
اطلاع رسانی در خصوص مجالس عزاداری دهه اول محرم 1442 ه.ق
این مراسم هر شب به صورت لایو (زنده) بعد از نماز مغرب و عشا از طریق صفحه رسمی مرکز تحقیقاتی توحید در اینستاگرام به آدرس...
اطلاع‌رسانی در خصوص برگزاری مراسم روز شهادت حضرت امام رضا «علیه‌السلام»
به اطلاع می‌رساند به حول و قوه الهی مراسم روز شهادت حضرت امام رضا «علیه‌السلام» با سخنرانی فقیه عارف حضرت آیت الله کمیلی خراسانی «...
نشست منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله کمیلی نشست علمی «منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی» با حضور حضرت آیت‌الله کمیلی خراسانی، رئیس...
سخنرانی آیت الله کمیلی خراسانی به مناسبت ارتحال شیخ محمد صادق کمیلی
بسم الله الرحمن الرحیم روح ملکوتی حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد صادق کمیلی «رضوان الله تعالی علیه» اخوی بزرگوار حضرت آیت الله کمیلی...
دفع ویروس کرونا
بسم الله الرحمن الرحیم حضرت آیت الله کمیلی خراسانی روز پنج‌شنبه مورخ ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸ ( مصادف با ۲۴ رجب ۱۴۴۱ ه.ق.) جهت دفع بیماری...
اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم
بسم الله الرحمن الرحیم اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم به اطلاع می‌رساند مراسم جشن میلاد بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا «سلام...
پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
  پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بسم اللّه الرحمن الرحیم   تحقق حکومت الهی و اهتزاز...
آغاز سفر تبلیغی حضرت آیت الله کمیلی خراسانی به کشور سوئیس
بسم الله الرحمن الرحیم آغاز سفر تبلیغی آیت الله کمیلی خراسانی به کشور سوئیس آیت‌الله کمیلی خراسانی روز یک‌شنبه مورخ ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، برای انجام...