بیانات آیت الله کمیلی خراسانی در خصوص وجه تسمیه ماه شعبان و شرح دو فراز از مناجات شعبانیه

بسم الله الرحمن الرحیم

بیانات آیت الله کمیلی خراسانی در خصوص وجه تسمیه ماه شعبان و شرح دو فراز از مناجات شعبانیه

 


وجه تسمیۀ ماه شعبان

علت آن‌که به این ماه شریف، شعبان می‌گویند از باب انشعاب خیرات و معنویات است. برای درک بهتر مطلب مثالی آورده می‌شود؛ در مکانی سرچشمۀ آب بزرگی است که جوی‌های آب روانی از آن منشعب است؛ آب از این انشعابات وارد زمین‌های کشاورزی، زراعی و خانه‌ها می‌شود و نیازهای مردم را رفع می‌کند. ماه شعبان نیز این‌گونه است. این ماه برای بندگان خدا سرچشمه‌ای از رحمت‌ها، نفحات و جذبه‌های الهی هست؛ شما باید خود را در معرض این نفحات و الطاف خفیۀ  الهی قرار دهید تا بتوانید از [خیرات و معنویات] آن برخوردار شوید.

اعیاد [متعددی] در این ماه شریف وجود دارد. حضرت امام حسین -علیه‌السلام-، حضرت امام زین‌العابدین -علیه‌السلام- و از همه بالاتر حضرت خاتم الائمه -عج- در این ماه قدم به عرصه وجود گذاشتند. برخی معتقدند چون امام زمان، مقام خاتمیت دارند لذا بر ائمۀ دیگر افضلیت دارند. چنین بزرگواری در نیمۀ ماه شعبان قدم به عرصه وجود گذاشتند. همچنین میلاد باسعادت آقا ابوالفضل و حضرت علی‌اکبر در چنین ماهی است. ما می‌توانیم در توسلاتمان از تمامی این بزرگواران اهل‌بیت عصمت و طهارت بهره ببریم.

اعمال معروف وارد شده در ماه شعبان:

در این ماه دو عمل بزرگ معروف و مشهور واردشده است.

۱-صلوات شعبانیه؛ که در نیمۀ روز و شب خوانده می‌شود.

۲-مناجات شعبانیه؛ این مناجات، مخصوص حضرت امیرالمؤمنین و فرزندانشان است. ما نیز این مناجات را به پیروی از ایشان می‌خوانیم. این مناجات شریف را می‌توانید در تمامی اوقات ماه شعبان بخوانید و همانند صلوات شعبانیه به‌وقت مشخصی اختصاص ندارد. مرحوم حاج شیخ عباس قمی در آخر این دعا، ذکر می‌کنند که مؤمنین بهتر است در غیر ماه شعبان نیز آن را بخوانند. چون این دعا از مناجات جلیل‌القدر ائمه -علیهم‌السلام- و مشتمل بر مضامین عالیه است و خواندن آن در اوقاتی که حضور قلبی باشد مناسب است؛ یعنی مختص این ماه نیست و آن را می‌توان در هر اوقاتی خواند.  حضرت امام -رضوان‌الله تعالی علیه- به این مناجات بسیار حساس بودند و بر حفظ بعضی از جملات این دعا و قرائت آن در قنوت و سجود نماز، بعد از نماز یا اوقات دیگری که حال دعا پیدا می‌شود تأکید داشتند.

شرح فراز

«إِلَهِی هَبْ لِی کَمَالَ الانْقِطَاعِ إِلَیْکَ وَ أَنِرْ أَبْصَارَ قُلُوبِنَا بِضِیَاءِ نَظَرِهَا إِلَیْکَ حَتَّى تَخْرِقَ أَبْصَارُ الْقُلُوبِ حُجُبَ النُّورِ فَتَصِلَ إِلَى مَعْدِنِ الْعَظَمَهِ وَ تَصِیرَ أَرْوَاحُنَا مُعَلَّقَهً بِعِزِّ قُدْسِکَ»

این فراز را علماء و غیر علماء بسیار می‌خوانند. پروردگارا به ما کمال انقطاع کامل عنایت بفرما. چگونه می‌توانیم از غیر خدا به‌سوی خداوند انقطاع کامل پیدا کنیم؟ از چه چیزی می‌بایست منقطع و منفصل شویم؟ تعلقات دنیوی، محبت‌های غیر خدایی نظیر محبت پول، مال، دنیا و زر را باید از دل بیرون کنیم و به‌جای آن محبت خدا را قرار دهیم. برای این منظور راهکارهای مختلفی وجود دارد. مرحوم ملا احمد نراقی در کتاب معراج السعاده می‌فرماید: یک راهکار برای آن‌که محبت خداوند در دل راسخ، ثابت، مستمر و دائمی شود این است که به یکایک نعمت‌هایی که خدا داده است، فکر کنید، آن‌ها را بشمارید و همیشه در نظرتان داشته باشید تا به‌تدریج محبت خداوند به‌واسطۀ نعمت‌هایی که به شما داده است به دلتان وارد شود و قوت پیدا کنید. اگر این محبت وارد دل شود انسان دیگر به سمت غیر خدا نمی‌رود و پناهگاه و تکیه‌گاهش در همۀ احوال خداوند می‌شود. این نعمت‌ها زیاد است و یکی دو تا نیست. لذا انسان باید ابتدا از خودش شروع کند؛ در اعضا بدن، چشم، دست و گوش [تفکر کند.] البته در کتابی تحت عنوان توحید مفضل – مفضل از یاران حضرت امام صادق علیه‌السلام بود.- تمامی این موارد توضیح داده‌شده است. این کتاب را تهیه کنید و بخوانید.

شرح «وَ أَنِرْ أَبْصَارَ قُلُوبِنَا بِضِیَاءِ نَظَرِهَا إِلَیْکَ»؛

این جمله از جملات برجستۀ این دعا است. این مطلب نشان‌دهندۀ آن است که چشمی در دل وجود دارد. همان‌طوری که یک‌چشم ظاهری در سر شما است یک‌چشم برزخی نیز در دل شما است که باید این چشم را روشن، بینا و شکوفا کرد. بصرِ قلب همان چشم قلب است. خدایا چشم د‌لمان را نورانی کن! با چه چیز؟

شرح «ضِیَاءِ نَظَرِهَا إِلَیْکَ»؛

با چراغ نگاه این چشم‌های درونی به تو؛ یعنی دید توحیدی پیدا کنیم تا وقتی چشم‌ ما به هرچه افتاد آن را لطف خدا و راهی برای اثبات خدا بدانیم؛ چون ما توانی از خود نداریم. اگر خدا در هر نفس کشیدن به ما مدد ندهد نمی‌توانیم نفس‌های دوم، سوم و چهارم را بکشیم. وقتی نفس‌ها این‌طور است کارهای دیگرمان به چه نحو است؟ در حقیقت تمامی کارها به همین صورت است لذا باید روز‌به‌روز بر توجهمان به این مبدأ، آفریدگار و محبوب بیفزاییم. تا کجا؟

شرح «حَتَّى تَخْرِقَ أَبْصَارُ الْقُلُوبِ حُجُبَ النُّورِ»؛

این نشان می‌دهد که دو نوع حجاب ظلمانی و نورانی وجود دارد. اکثر ما گرفتار حجاب‌های ظلمانی نفس اماره هستیم؛ اما در این دعا می‌گوید که از حجاب‌های نورانی نیز باید گذشت و بالا رفت. منظور از حجاب‌های نورانی چیست؟ برخی می‌گویند: منظور مکاشفاتی است که انسان نباید به آن‌ها توجه کند. مکاشفات بر دو نوعِ صحیح و سقیم است. مثلاً غیر از خواب یک حالت خلسه‌ای در بیداری پیش می‌آید یا انسان اگر حالات خوبی داشته باشد می‌تواند چیزهایی را ببیند؛ فرض کنید انسانی یک ساعت در خلوتش باخدا گریسته و سپس صوری را می‌بیند. صور یعنی مکاشفه‌ای دست می‌دهد و جای خوبی را می‌بیند؛ یعنی آنچه را که عیناً در خواب می‌بیند برایش در بیداری ایجاد می‌شود. مثلاً امام حسین یا ائمه را می‌بیند؛ یا خود را در یک فضاهای سرسبز و خوب می‌بیند. این‌ها مکاشفات صحیح است؛ اما گاهی مکاشفات، آشفته است؛ یعنی در اثر افکار آشفته، خواب‌های آشفته یا مکاشفات آشفته‌ای می‌بیند. اینجا می‌گویند: انسان باید برای خود یک استاد اخلاق و عرفان داشته باشد تا هنگام مواجه‌شدن با این خیالات، استاد را در جریان قرار دهد. در این حالت استاد می‌تواند او را درست تربیت کند و به حد کمال برساند. پس با مشاهدۀ مکاشفات و خواب‌های نورانی نباید آن‌ها را بتی برای خود قرار دهیم و بگوییم که ما رسیده‌ایم و کار تمام‌شده است. گاهی اوقات این مسائل یک آزمایش می‌شود؛ یعنی خدا به شما فرزند، مال، ثروت، مسکن و ماشین می‌دهد تا ببیند چکار می‌کنید؛ آیا تعلقات شما به آن‌ها زیاد می‌شود؟ آیا خمسش را می‌دهید یا خیر؟ تمامی این‌ها برای آزمایش است. عزیزان مسائل معنوی نیز به همین نحو است. گاهی کراماتی برای انسان پیش می‌آید؛ مثلاً رؤیای صادقه‌ای می‌بیند؛ خوابی را در شب می‌بیند که در روز بعد صدق می‌کند. یا همین مکاشفات و نظایر آن‌که مثال زدیم یا داستان‌هایی که توسط علما، بزرگان و اولیا‌ءالله بیان‌شده است. تمامی این موارد یک آزمایش است تا متوجه شویم که آیا به این موارد می‌چسبیم و  آن‌ها را بتی برای خود قرار می‌دهیم؛ [یا متوجه این مطلب هستیم] که هنوز بالاتر و بهتر از این‌ها نیز هست؟ لذا معارف الهی و درجات ایمانی مهم است؛ ما می‌گوییم: شما باید از این حجاب‌ها بگذرید و به آن‌ها توجه نکنید. بعد باید به کجا برسیم؟

شرح «فَتَصِلَ إِلَى مَعْدِنِ الْعَظَمَهِ»؛

باید تا آنجا پیش بروید تا خود خدا را پیدا کنید؛ یعنی آن گم‌شده‌ای که در وجود شما است؛ آن حقیقت توحیدی و چشم بینش الهی جهانی را پیدا کنید تا به هرچه بنگرید به او نسبت دهید و به خود نسبت ندهید؛ نگویید که من این کار را انجام داده‌ام. قدرت شما از چه کسی و از کجا است؟ ظلمی از این فاحش‌تر که حقی را که برای دیگری است غصب کنید و بگویید که این را من پیدا کرده‌ام؟ سپس می‌بینید به زمین و مالی که برایش نبوده تجاوز می‌کند و آن را متعلق به خود می‌کند و می‌گوید این مال من است! این در رابطه با حق‌الناس بود. حال ببینیم در رابطه با حق‌الله، چگونه است. در رابطه با خدا نیز وضعیت همین‌جور است. این ظلم است اگر فردی بخواهد بگوید آن‌چه را که برای خداست برای من است! خداوند به شما قدرت، توان و روزی داده است؛ رازقیت از آن خدا است؛ تمامی این‌ها از جانب خدا است. حالا می‌گوید من زحمت‌کشیده‌ام و این‌ها را پیداکرده‌ام و «منم منم» می‌کند. این دیگر ظلم است! اینجاست که می‌گوید شما باید از تمام این‌ها بگذرید تا به آن معدن عظمت و معرفت برسید.

شرح «وَ تَصِیرَ أَرْوَاحُنَا مُعَلَّقَهً بِعِزِّ قُدْسِکَ»

تا روح شما یک روح ملکوتی و الهی شود. یک‌نفس مطمئنه‌ای شود و تعلق به عزت قدس الهی پیدا کنیم.

شرح فراز

«وَ قَدْ جَرَتْ مَقَادِيرُكَ عَلَيَّ يَا سَيِّدِي فِيمَا يَكُونُ مِنِّي إِلَى آخِرِ عُمْرِي مِنْ سَرِيرَتِي وَ عَلانِيَتِي وَ بِيَدِكَ لا بِيَدِ غَيْرِكَ زِيَادَتِي وَ نَقْصِي وَ نَفْعِي وَ ضَرِّي»

شرح «وَ قَدْ جَرَتْ مَقَادِیرُکَ عَلَیَّ یَا سَیِّدِی فِیمَا یَکُونُ مِنِّی إِلَى آخِرِ عُمُرِی»

این همان حرفی است که در شب‌های قدر گفته می‌شود. تقدیر یک سال شما مانند عمر، مال، روزی، فرزند و همه‌چیز در دستگاه خدا نوشته می‌شود ولی قابل‌تغییر است. این‌طور نیست که اگر نوشته شد [تغییر نکند.] ببینید خداوند نیز نظم و نظامی دارد. خداوند نیز همانند ما که باید در کارهایمان نظم و نظام داشته باشیم در کارهایش نظم و نظام دارد؛ یعنی لوح محفوظ دارد؛ بیت‌المعمور دارد؛ ملائکه دارد؛ اموراتی دارد؛ حال خداوند بزرگ و سلطانی که همه‌چیز در توان و قدرت اوست؛ تمامی عوامل به دست اوست؛ تمامی آسمان‌ها، زمین، جن، انس، ملک و همه‌چیز در حیطۀ قدرت و قبضۀ اوست؛ آیا این خداوند حاکم و سلطان نباید در کارهایش یک نظم و نظامی داشته باشد. آیا خداوندی که به بندگانش می‌گوید باید نظم داشته باشید، خودش می‌تواند نظم و نظام نداشته باشد. کار بندگان، کار این جهان، جنگ‌هایی که باید در آن پیروزی اتفاق بیفتد و اموراتی که می‌بایست پیش بیاید در نظم  و نظام خداوند آمده است و همه باید روی یک قانون و نظامی باشد. خداوند از این نظام خبر دارد و همه‌چیز را برای بندگانش مانند نظم و نظام، تقدیرات، قضا و قدر و لوح محفوظ در جای خود ثبت‌ نموده است. چرا این امور قابل‌ تغییر است؟ تا شما ببینید وقتی صلۀ‌رحم، باعث افزایش عمر و عاق والدین سبب کوتاهی عمر می‌شود؛ و همین‌طور موارد دیگری که در قران و دین خدا آمده و سبب کم‌وزیاد عمر می‌شود، آن‌وقت مراقب می‌شوید و حواستان را جمع می‌کنید تا خداوند را از خود راضی نگه دارید.

شرح «وَ قَدْ جَرَتْ مَقَادِیرُکَ»

تمام تقدیرات تو روی من جاری است. اینکه از همان ابتدا که از مادر متولد می‌شوید تا وقتی‌که از دنیا می‌روید چند سال عمر می‌کنید، دست خداست. معلوم نیست که هفتادسال، هشتادسال، صدسال، ده‌سال یا پنج‌سال [عمر خواهید کرد.] بعضی از بچه‌ها در همان شکم مادر سقط می‌شوند و گاهی مادری چندین بچه را سقط می‌کند بالاخره اگر چهار ماهش شده باشد، بچه است. بنده می‌خواهم عرض کنم که تمامی این‌ها تقدیرات خداوند است. چندی پیش در قم که بودیم صدایی را شنیدیم و متوجه شدیم که دختر دانشجویی از طبقۀ چهارم به پایین پرتاب شده است. پس از تحقیقات مشخص شد این خانم که خیلی باحجاب بوده برای تمیز کردن شیشۀ پنجره بر روی صندلی متحرک می‌رود اما به‌یک‌بار تعادل خود را از دست می‌دهد و به پایین پرتاب می‌شود و از دنیا می‌رود. حالا اجل یکی این‌گونه است. آیا این خوب است یا بد است؟ آیا شما می‌توانید صد در صد بگویید که این بد است؟ البته درست است که در دعا وارد شده که خدایا مرگم را در شهادت قرار بده [یا مرگم به صورتی باشد که] وصیت کرده باشم، پایم رو به قبله باشد و باحالت احتضار و شهادتین باشم. تمامی این‌ها خوب است در روایات آمده است که اگر یک زلزله‌ای بیاید؛ یا سقف [خانه] به زمین بیاید و در زیرخاک بمانید؛ یا آتشی بیاید و صاعقه‌ای بزند و بمیرید؛ به شما اجر شهید را می‌دهند. لذا کسی که این‌طور بمیرد به شرط آنکه مقصر نبوده باشد و خودکشی نکرده باشد، اجر شهید دارد. نظر بنده این است که طبق برخی روایات اگر کسی در آتش بسوزد، حادثۀ قهریه‌ای پیش بیاید یا در حادثۀ تصادفی مقصر نباشد و ناشی‌گری نیز نکرده باشد و فردی به ماشینش زده باشد و از دنیا برود اجر شهید را دارد. لذا این‌جور نیست که ما بگوییم چرا این‌طور یا آن‌طور شد! منظور از ذکر امثله و داستان این است که بدانیم تمامی تقدیراتمان به دست خداست؛ حتی اینکه در هنگام مرگ چگونه باید بمیریم باید ببینیم که خداوند نحوه و چگونگی مردنمان را چطور نوشته است. در قران نیز آمده است: «وَمَا تَدْرِي نَفْسٌ بِأَيِّ أَرْضٍ تَمُوتُ»؛ هیچ نفسی نمی‌داند که در کدام زمین باید بمیرد و کجا دفن می‌شود.

شرح مِنْ سَرِیرَتِی وَ عَلانِیَتِی؛

پس این‌طور که در این دعا آمده است، تمامی امور اعم از امور پنهانی و آشکارم بدست خداوند است. 

شرح «وَ بِیَدِکَ لا بِیَدِ غَیْرِکَ زِیَادَتِی وَ نَقْصِی وَ نَفْعِي وَ ضَرِّي»؛

تمام امورم اعم از آنکه کم‌ یا‌ زیاد شود و همین‌طور [سود و زیانم] بدست توست. همه‌چیز در دست تقدیر خدا است. اگر نسبت به خدا چنین اعتقادی پیدا کنید به آرامش می‌رسید؛ دیگر در زندگی‌ چون‌وچرا نمی‌کنید و خودتان را بالا پایین نمی‌کنید که چرا این‌طور یا آن‌طور شد.

شرح «وَلا أَقُولَ لِمَ وَ كَيْفَ وَمَا بَالُ وَلِيِّ الْأَمْرِ لا يَظْهَرُ» در دعای غیبت

آقاجان ما حتی در امر امام زمان نیز «چرا» نداریم! در دعای غیبت می‌خوانیم: «وَلا أَقُولَ لِمَ وَ كَيْفَ وَمَا بَالُ وَلِيِّ الْأَمْرِ لا يَظْهَرُ»؛ یعنی اگر بگویید [براى چه، و چگونه، و چه شده که ولى امر ظهور نمی‌کند] این کفر است. شما نباید به امر خدا اعتراض کنید و بگویید که چرا ولی‌ات را این همه سال پشت پرده نگه داشته‌ای؟ چرا ظاهرش نمی‌کنی؟ در امر خدا نباید «چرا چرا» بگویید. چون گفتن این مطلب، کفر است؛ زیرا خداوند امام زمان را خلق کرده و آفریده است. خدا برای ایشان یک غیبت صغری و کبری قرار داده است و یک زمان را نیز در نظر گرفته است تا چه هنگام اراده‌اش به آن تعلق بگیرد. حالا ما می‌خواهیم در اراده و کارهای خداوند دخالت کنیم! به خداوند می‌گوییم چرا چنین می‌کنی؟ چرا این‌طور شده است؟ چرا حضرت ظاهر نمی‌شود؟ و چرا فلان؟ شما باید در مقابل امر خدا تسلیم باشید؛ برای ظهور حضرت دعا کنید؛ چون مرجع دعایمان در هنگام دعا چه‌کسی غیر از خداوند، است؟ خداوند مرجع دعا است؛ لذا از خدا که حضرت را در پشت پرده نگه داشته است‌ می‌خواهیم تا اراده‌اش به این تعلق بگیرد که حضرت را آشکار کند. این کار خوب است؛ اما اینکه بنشینیم و بر سرمان بزنیم و «چرا، چگونه و چطور» بگوییم درست نیست. در کار خدا نمی‌شود دخالت کرد. بنابراین وظیفه ما در اموری نظیر جنگ‌های جهانی، در اتفاقاتی که اصلاً در قدرت بشر نیست و حوادث قهریه‌ای که از عهده ما خارج است، رضایت و تسلیم است. در دعای امین الله می‌خوانیم: «اَللَّهُمَّ اجْعَلْ نَفْسِی مُطْمَئِنَّةً بِقَدَرِكَ راضِیَةً بِقَضائِكَ»؛ خدایا نفس مرا طوری قرار بده تا به حکم و قضایت راضی باشد و در امورت چون‌و‌چرا نکند.

مناجات با پروردگار

پروردگارا ما را به آنچه خیر است موفق بدار و از آنچه شر است، دور بدار. اسلام و مسلمین را یاری و نصرت بفرما. علما و مراجع عظام، خاصه مقام معظم رهبری را در پناه امام زمان از گزند روزگار مصون و محفوظ بدار. پروردگارا! در این جمع هرکس هر گرفتاری و حاجتی دارد و همین‌طور از جامعۀ مسلمین، گرفتاری‌ها را رفع بفرما. الهی به حق ذات شریفت، به حق صفات اسمایت، به اعز اسماء و باخص صفاتت قسمت می‌دهیم تا به امر و ارادۀ خودت، ولی، امام و پیشوایمان حضرت بقیه الله «عج» را هرچه زودتر در این دنیای پر از ظلم برای ما مسلمانان که در انتظارشان هستیم -چون برخی در انتظار حضرت نیستند و به آن معتقد نیستند.- آشکار بفرما. ما را از مستشهدین در رکاب آن حضرت قرار بده. «اللّهُمَّ اغفِر لِلمُومِنینَ وَ المُومِنَاتِ وَ اَلاَحیَاءِ مِنهُم وَ الاَموَاتِ الفاتحه مع الصلوات.»

نشست منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله کمیلی نشست علمی «منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی» با حضور حضرت آیت‌الله کمیلی خراسانی، رئیس...
سخنرانی آیت الله کمیلی خراسانی به مناسبت ارتحال شیخ محمد صادق کمیلی
بسم الله الرحمن الرحیم روح ملکوتی حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد صادق کمیلی «رضوان الله تعالی علیه» اخوی بزرگوار حضرت آیت الله کمیلی...
شیخ محمد صادق کمیلی محصل خراسانی به لقای معبود شتافتند.
انا لله و انا الیه راجعون بسمه تعالی با تالم روحی و تسلیم در پیشگاه الهی، به اطلاع دوستان می‌رساند برادر گرانقدر حضرت استاد، حضرت...
دعا جهت سلامتی کامل حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد صادق کمیلی
متن درخواست آیت الله کمیلی خراسانی برای دعا، جهت سلامتی کامل حاج شیخ محمد صادق کمیلی   هو الشافی برادر اینجانب حجت الاسلام و المسلمین...
دفع ویروس کرونا
بسم الله الرحمن الرحیم حضرت آیت الله کمیلی خراسانی روز پنج‌شنبه مورخ ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸ ( مصادف با ۲۴ رجب ۱۴۴۱ ه.ق.) جهت دفع بیماری...
اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم
بسم الله الرحمن الرحیم اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم به اطلاع می‌رساند مراسم جشن میلاد بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا «سلام...
پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
  پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بسم اللّه الرحمن الرحیم   تحقق حکومت الهی و اهتزاز...
آغاز سفر تبلیغی حضرت آیت الله کمیلی خراسانی به کشور سوئیس
بسم الله الرحمن الرحیم آغاز سفر تبلیغی آیت الله کمیلی خراسانی به کشور سوئیس آیت‌الله کمیلی خراسانی روز یک‌شنبه مورخ ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، برای انجام...
اطلاع‌رسانی در خصوص زمان و مکان برگزاری جلسات دهه دوم فاطمیه
بسم الله الرحمن الرحیم اطلاع‌رسانی در خصوص زمان و مکان برگزاری جلسات دهه دوم فاطمیه ۱۴۴۱ ه.ق به اطلاع همراهان گرامی می‌رساند به حول و...