شرح رسالۀ لب‌اللباب منزل ثبات و دوام صفحات۱۱۱ الی ۱۱۳

بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب‌العالمین و صلی‌الله علی‌محمد و آله الطاهرین

 

دانلود فایل صوتی بیانات آیت الله کمیلی خراسانی در شرح رساله لب اللباب منزل ثبات و دوام

مدت زمان: ۲۲:۲۷

حجم فایل:  ۴۱,۱ مگابایت

دانلود فايل صوتي


بیانات آیت‌الله کمیلی خراسانی در شرح رسالۀ لب‌اللباب

منزل ثبات و دوام صفحات۱۱۱ الی ۱۱۳ (قسمت دوم)

  

«سالک کسی را گویند که با قدم سلوک و مجاهده بخواهد بعون الله و توفیقه در سایۀ ذُلّ عبودیّت و خاکساری و تضرّع و ابتهال، کدورت و قشر نفس و عقل را کنار زده و با عقل پاک و نفس روشن و نورانی بی غلّ و غش و باصفا و جلای خود آن حقایق عالیه را در همین نشئۀ مادیّه و جهان ظلمانی مشاهده کند.»

این مطالب پیرامون پنجمین منزل از منازل سیر و سلوک با موضوع ثبات و دوام است. وقتی انسان وارد این طریقت شد و به این درک و توجه ‌رسید که این طریقت، حقه و موصله است؛ یعنی انسان را می‌رساند و متصل می‌کند؛ باید دنبالۀ راه را تعقیب کند تا در او حال ثبات و دوام ایجاد شود. شما الان در این مجلس خدایی نشسته‌اید و یک نورانیتی در دل شما پیدا شده است؛ این نورانیت، نورانیت‌های دیگری را نیز می‌طلبد؛ یعنی انسان را جذبه‌ای بعد از جذبۀ دیگر به مقصد می‌رساند. برای اینکه این حالت تداوم یابد و شما را غفلت فرا نگیرد، باید دنبال این نور را بگیرید. اکنون که حالی برای شما ایجاد شده است، دنبالۀ آن را بگیرید تا این حالت در شما ملکه، مستقر و ثابت شود. آن‌وقت شما دیگر نگرانی نخواهید داشت.

لذا ایشان می‌فرماید: وقتی سالک در این راه قدم‌های سلوک را برمی‌دارد، به‌تدریج متوجه ذل فقر، بندگی و خاکساری خود می‌شود و می‌خواهد پوستۀ نفس و عقل را کنار بزند تا در وجودش آن عقل حقیقی که او را به حقیقت می‌رساند پیدا کند؛ یعنی می‌خواهد، یک‌حالتی از صفای باطن و یک‌حالتی از تجلیات خدا را در دل [پیدا کند.] چون نفسش را ظلمت، فرا گرفته و قبلاً به همین مادیات عادت داشته، اکنون چه کاری را می‌خواهد انجام دهد؟ می‌خواهد اگر یک نوری از این نماز، وضو، ذکر یا از این جلسه در او به وجود آمد، این نور به‌تدریج یک تلالویی در او ایجاد می‌کند که حتی ممکن است چشم برزخی او باز شود و پای را در عالم برزخ بگذارد؛ و آن‌وقت به‌تدریج صور مثالی او نیز رشد و نمو پیدا می‌کند تا به آن مرتبۀ حقیقت توحید دست پیدا می‌کند.

«چه‌بسا اتّفاق می‌افتد که سالک همین وضو و نماز را به‌صورت واقعی خود مشاهده می‌کند.»

لازم نیست که فقط شما به دنبال یک شخص باشید، بلکه در حقیقت، اعمال شما نیز یک شخصیت و حقیقتی دارد. نمازی که می‌خوانید یک صورتی دارد. چرا می‌گویند نماز را در یک جا نخوانید، بلکه آن را در چند جا بخوانید؟ چون زمین و در و دیوار گواهی می‌دهند؛ موج‌های دریا و هوا و … زنده‌اند. «یسبح لله ما فی السماوات و مافی الارض» همه زنده‌اند. برای فهم این مطلب باید روحتان شفاف شود؛ باید نورانی شوید تا بتوانید در درونتان پشت پرده، پشت جسمانیات، پشت این امور خارج از خودتان را پیدا کنید و ببینید که همگی تسبیح خدا را می‌گویند و از توحید دم می‌زنند.

«چه‌بسا اتّفاق می‌افتد که سالک همین وضو و نماز را به‌صورت واقعی خود مشاهده می‌کند و همچنین می‌بیند که از حیث شعور و ادراک هزاران مرتبه از صورت جسمانیّه خارجیّه آن امتیاز دارد.»

صور معنوی به‌مراتب، شفاف‌تر هستند؛ آن‌ها در باطن شما موج می‌زنند و اگر با آن‌ها انس پیدا کنید از این امور جسمانی و مادی که در خارج می‌بینید خیلی بالاتر هستند.

«چنانکه راجع به صور مثالی عبادات در عالم برزخ و قیامت و تکلّم انسان با آن‌ها در اخبار ائمّه طاهرین صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین مطالبی ارزنده و بسیار نفیس واردشده است.»

در کلام ائمه نیز از این‌گونه مطالبی که اشاره فرمودند داریم. همچنین می‌فرماید:

«در  قرآن مجید راجع به نطق جوارح و سمع و بصر آیه‌ای است.»

در سوره یاسین آمده: «الیوم نختم علی افواههم»؛ بله اگر بخواهد دروغ بگوید و انکار کند به دهانش ختم می‌زنند. بعد می‌گویند که ای دست و پا، بیایید و تکلم کنید؛ پس معلوم می‌شود که دست و پا و لباس شما [نیز درک دارند.]

بنده در کتب میرزا جواد آقا خوانده‌ام وقتی می‌گویند لباسی که با آن نماز می‌خوانید باید طاهر باشد یعنی این لباس هم مقدس است. جایگاه، مصلا و خانه و اتاقی که در آن نماز می‌خوانید همگی نور دارد. ما این نورها را تا کی نمی‌توانیم درک کنیم و حس کنیم!

«در قرآن آمده در مورد نطق جوارح، سمع و بصر پس نباید گمان کرد که مسجد عبارت است از همین خشت و گل.»

به مسجد که می‌روید، نگویید که مسجد همین در و دیوار است؛ یا به حسینیه که می‌روید نگویید که حسینیه همین در و دیوار است. خیر! بلکه چیزی ماورای این‌ها است و آن را باید درک کنید. بلکه حسینیه و مسجد واقعیتی زنده هستند و در عالم خودشان زنده و مدرک و شاعر هستند؛ آن‌ها نیز ادراک دارند. در و دیوار و فضای مجلس درک دارند. شاعر یعنی باشعور هستند. تمامی آن‌ها با شعور و موجودات زنده‌ای هستند. چرا از این مسئله غافل هستیم؟

«لذا در اخبار آمده است که در فردای قیامت قرآن و مسجد نزد پروردگار خود شکایت می‌نمایند.»

آن‌ها چگونه شکوه می‌کنند؟ البته [طبق فرمایش حضرت امام صادق «علیه السلام»، شاکیان روز قیامت] چهار چیز است. المصحف المهجور، العالم المهجور، الرحم المهجور و المسجد المهجور.

۱ – مسجدی که مردم در آن نماز نمی‌خوانند.

۲ – قرانی که آن را قرائت نکرده‌‌اند.

۳- اگر از عالمی که علمش از خداست و مردم را به‌سوی خدا دعوت می‌کند، قدردانی نشود.

۴- ارحام و فامیل نیز در پیشگاه خدا شکوه می‌کنند.

اگر آن‌ها زنده نیستند پس چگونه شکوه می‌کنند؟ اگر درکی در دنیا نداشته‌اند چگونه آن‌جا شکوه می‌کنند؟ لذا بعضی نور قران را لمس می‌کنند. هنگام تلاوت قران، نور خدا برایشان در کلمات، سطرها و خط‌های قران جلوه‌گری می‌کند.

این مطلب را که فقط بنده نمی‌گویم! بلکه کسانی که اهل معنا و ‌دل هستند، می‌گویند. ما این‌ها را می‌بینیم و نمی‌توانیم تکذیب کنیم. در کتاب المطالب السلوکیه آمده است که علی ابن مهزیار اهوازی مسواک نمازش را نزد امام هادی «علیه‌السلام» برد و به ایشان عرضه داشت که آقا من در این مسواک این نور را می‌بینم. این موارد، یکی دو تا نیست! حالا این داستان را بشنوید.

«شخصی از سالکین راه خدا در بستر خود آرمیده بود؛ چون خواست از این پهلو به آن پهلو بغلطد ناگهان از زمین ناله‌ای شنید.»

سالکی در اتاقی جای خود را پهن کرده بود و روی آن می‌خوابید؛ بعد از مدتی بستر خود را تغییر داد. سپس شنید که آن زمین از فراق این آقا ناله می‌کند. عزیز من معلوم می‌شود که زمین نیز همانند شما احساس دارد و هیچ فرقی نمی‌کند. یا داستان استوانه‌ای که در مسجدالنبی قرار داشت. وقتی برای پیامبر منبری درست کردند از آن استوانه جدا شد و روی منبر رفت. آن استوانه به گریه و صدا درآمد. یا وقتی پیکر مطهر حضرت امیرالمؤمنین را از کنار مسجد حنانه در نجف عبور دادند به گریه و صدا درآمد. اصلاً حنانه به مفهوم گریه کردن است. آیا این موضوع فقط مختص مسجد حنانه و مسجد النبی است؟ یا اینکه همه‌جا تسبیح خدا می‌کنند؛ همه‌جا زنده هستند؛ همه‌جا شعور دارند؛ همه‌جا با شما هستند!

«شخصی از سالکین راه خدا در بستر خود آرمیده بود چون خواست از این پهلو به آن پهلو بغلطد ناگهان از زمین ناله‌ای شنید. چون علّت را طلب کرد خودش ادراک کرد»

یعنی آن‌قدر علت را جستجو کرد تا این‌که به این نتیجه رسید که به او گفتند. ایشان می‌فرمایند که یا خودش نسبت به این مسئله درک شخصی داشته یا اینکه صدایی را شنیده است.

«یا اینکه به او گفتند که این ناله زمین از فراق شما بوده است.»

ببینید که مؤمن به کجا می‌رسد. قدر خودتان را بدانید.

«باری چون این مقدمه معلوم شد حال می‌گوییم که: سالک باید به‌واسطه اعمال مترتّبه و مداوم خود آن صورت ملکوتیّه مجرّده را در نفس خود تثبیت کند تا از حال به مقام ملکه ارتقاء یابد. سالک باید به‌واسطه تکرار هر عملی حظ روحانی و ایمانی خود را از آن عمل دریافت کند.»

اگر مثلاً از یک نمازی، یک نوری دیدید باز هم نماز بخوانید. اگر از ذکری، نوری دیدید باز هم ذکر بگویید. هر کدام از این‌ها نوری برای خودشان دارند. باید این نورها را داشته باشید تا در تمام وجودتان رسوخ کند و این حالت نورانی در شما تثبیت و بادوام شود. به نحوی که دیگر برنگردید و بگویید که چقدر حالمان در فلان ماه یا فلان وقت خوب بود. پس چرا این‌طور نیستیم؟ چرا ندارد! باید دنبال کار را داشته باشید.  اینجاست که می‌فرماید:

«باید به‌واسطه تکرار هر عملی حظ روحانی و ایمانی خود را از آن عمل دریافت کند و تا این معنی برای او حاصل نشود دست از عمل باز ندارد.»

باید آن‌قدر پشتکار داشته باشید تا به حالت دوام و ثبات برسید؛ یعنی آن حال در وجودتان برای شما مقام شود. سپس می‌فرماید:

«و آن جنبه ملکوتی ثابت عمل وقتی حاصل می‌گردد که سالک به‌طور ثبات و دوام به عمل اشتغال ورزد تا اثرات ثابته اعمال فانیه خارجیّه در صقع نفس رسوخ پیدا کند.»

صقع یعنی تمامی این‌ها در اعماق دلت نقش پیدا کند.

«و متحجّر گردد.»

متحجر از حجر به مفهوم سنگ است؛ یعنی باید سنگ شود. یعنی آن‌قدر باید این نورها بیاید تا اینکه در دل شما ثابت و سنگ شود. باید آن‌قدر قوی و محکم شوید تا دیگر با حرف کسی از جاده بیرون نروید. تا دیگر وقتی در کنار کسی نشستید شما را ندزدند و معنویتتان را به سرقت نبرند. آخر چه اتفاقی می‌افتد که از این مجلس فیض می‌گیریم اما به محض اینکه پایمان را از مجلس بیرون می‌گذاریم همه چیز از دستمان می‌رود! این به‌دلیل ضعف ما است. مثل تلمبه‌ای در حال پر کردن باشیم و همین رویه را هنگامی که به جاهای دیگری می‌رویم دنبال کنیم تا به تدریج به ملکه و ثبات و مقام برسید.

«دیگر پس از تثبیت و استقرار قابل رفع نباشد.»

یعنی اگر این حالت توحیدی در شما تثبیت شود دیگر رفع نمی‌شود. یعنی هر کاری که انجام ‌دهید حتی اگر خودتان نیز بخواهید دیگر رفع نمی‌شود. چرا؟ چون سنگ شده و سنگ که از جا کنده نمی‌شود.

«پس سالک باید سعی کند عملی را که مطابق استعداد اوست انتخاب کند.»

این انتخاب از طریق استاد نیز می‌تواند باشد. استاد به او می‌گوید که این اذکار، اوراد و اربعینیات را انجام دهد. چون استاد این موارد را برای او انتخاب کرده است. این موارد را باید به صورت مرتب، پشت سر هم انجام دهد.

«و اگر احیاناً ثبات و دوام آن را عازم نیست اختیار ننماید.»

اگر کار را نمی‌خواهد دنبال کند؛ اگر عزم و اراده‌اش قوی نیست؛ اگر هنوز شک و تردید دارد و یک پایش به سمت جلو و یک پایش به سمت عقب است، چنین فردی به درد این راه نمی‌خورد! لذا آثاری ضد آثار عمل در نفس پدید می‌آید؛ نعوذبالله؛ نعوذبالله!

خدا می‌داند فردی می‌گفت که من از صدای اذان بدم می‌آید! وقتی صدای اذان را می‌شنوم، تلویزیون را خاموش می‌کنم. ببینید به کجا رسیده که می‌گوید: من نمی‌خواهم صدای منبر، امام حسین و علی را بشنوم. نفرت از تمامی این‌ها در دلش پیدا شده است. این فرد از اول چنین نبود پس چرا الآن این‌طور شده است؟

آقا این مطالب را شوخی نگیرید! دست‌کم نگیرید! این‌ یک واقعیت است. عزیز من باید کار کنید تا به آن حقایقی که در این کتاب بیان شده برسید. این‌ افراد رسیده‌اند که اکنون برای شما تعریف می‌کنند.

«معنی مخاصمه آن است که چون سالک آن عمل را ترک گفت، حقیقت آن عمل به‌طور عکس‌العمل از سالک دوری می‌جوید و آثار و خصوصیّات خود را نیز با خود می‌برد؛ و چون آن عمل، عمل نورانی و خیر بوده است چون ناحیه نفس از آن آثار نورانی خالی گردد ناگزیر آثار ضد آن از ظلمت و تیرگی و شرور جایگزین آن خواهد شد.»

ضد آن در نفس پیدا می‌شود. اگر قدر ندانید، فرار که می‌کند هیچ، ضد آن نیز در دلت می‌آید. می‌فرمایند که ضد آن از ظلمت و تیرگی و شرور نفس جایگزین آن‌ همه انوار خواهد شد.

«و حقیقت آن است که «لایوجد عندالله الا الخیر»»؛ پیش خدا جز خیر نیست.

«و امّا الشّرور و القبائح و الظّلمات انّما هی من أنفسنا»؛ اگر شر، بدی، پلیدی، کثافت و ظلمتی هست این‌ از نفس ما است؛ باید نفس را طاهر و پاک کرد.

«بنابراین هر عیب و نقص که پدید آید از ناحیه افراد بشر است، و الشَّرُّ لیس إلیک»

  در دعا می‌خوانیم که اصلاً شر از جانب تو نیست بلکه از جانب نفس این بشر است.

«و بر این اساس نیز روشن می‌شود که فیوضات الهیه اختصاصی نبوده»؛ عزیز من! اگر می‌گوییم که این فیوضات هست این اختصاص به کسی ندارد! درِ خدا به روی همه باز است. در ادعیه ماه رجب می‌خوانیم: بابک مفتوح للراغبین و خیرک مبذولٌ للطالبین و نیلک متاح للآملین. لذا می‌فرماید:

«فیوضات الهیه اختصاصی نبوده، بلکه از صقع ربوبی و از مقام رحمت نامتناهی، متوجّه عموم افراد بشر است.»؛حتی به جایی می‌رسد که می‌فرماید: یهودی، کلیمی، زرتشتی هم از رحمت خدا برخوردار هستند؛ یک‌دفعه می‌بینید که یک نوری آن‌ها را در بر می‌گیرد و هدایتشان می‌کند و مسلمان می‌شوند. وقتی نور، چنین آدم را متحول می‌کند و یهودی و مسیحی را مسلمان می‌کند؛ آن‌وقت این نورها نمی‌تواند در وجود شما که مسلمان هستید کارگر بیفتد! لذا می‌فرماید:

«متوجه عموم افراد بشر است از مسلم، یهود، نصاری، مجوس، آتش‌پرست و بت‌پرست، لکن خصوصیّات موجوده در قوابل، به سوء اختیار آن‌ها سبب می‌گردد.»

 این‌ها قابلیت می‌خواهد. فیض خداوند که محدودیت ندارد. ولی شما باید در خودتان قابلیت پیدا کنید تا این یافته‌ها را دریافت کنید.

«خصوصیات موجوده در قوابل به سوء اختیار آن‌ها که سبب می‌شود که این رحمت واسعه در بعضی افاده سرور و بهجت و شادی نماید و در بعضی دیگر ایجاد غم و اندوه»

 یعنی اگر یک قابلیتی در نفس انسانی باشد همه این‌ها را کاملاً جذب می‌کند و آن‌ها را در خودش با شادی، عشق و شعف می‌گیرد و در خودش می‌نشیند. ولی اگر این قابلیت در شخص نباشد، آن‌ها را رد می‌کند و همیشه در دلش غم و غصه و ظلمت و تاریکی خواهد بود.

وصلی الله علی‌محمد و آله الطاهرین

آغاز دروس اخلاق عرفانی و خارج فقه حضرت آیت الله کمیلی خراسانی در سال 1399
همزمان با شروع سال تحصیلی 1400-1399حوزه‌های علمیه، تدریس دروس خارج فقه و اخلاق عرفانی توسط حضرت آیت الله کمیلی خراسانی از روز شنبه مورخ 5...
اطلاع‌رسانی در خصوص برگزاری مراسم شب شهادت حضرت رقیه«سلام الله علیها»
به حول و قوه الهی مراسم شب شهادت حضرت امام رقیه «سلام الله علیها» با سخنرانی حضرت آیت الله کمیلی خراسانی «حفظه الله» در مسجد...
اطلاع رسانی در خصوص مجالس عزاداری دهه اول محرم 1442 ه.ق
این مراسم هر شب به صورت لایو (زنده) بعد از نماز مغرب و عشا از طریق صفحه رسمی مرکز تحقیقاتی توحید در اینستاگرام به آدرس...
اطلاع‌رسانی در خصوص برگزاری مراسم روز شهادت حضرت امام رضا «علیه‌السلام»
به اطلاع می‌رساند به حول و قوه الهی مراسم روز شهادت حضرت امام رضا «علیه‌السلام» با سخنرانی فقیه عارف حضرت آیت الله کمیلی خراسانی «...
نشست منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله کمیلی نشست علمی «منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی» با حضور حضرت آیت‌الله کمیلی خراسانی، رئیس...
سخنرانی آیت الله کمیلی خراسانی به مناسبت ارتحال شیخ محمد صادق کمیلی
بسم الله الرحمن الرحیم روح ملکوتی حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد صادق کمیلی «رضوان الله تعالی علیه» اخوی بزرگوار حضرت آیت الله کمیلی...
دفع ویروس کرونا
بسم الله الرحمن الرحیم حضرت آیت الله کمیلی خراسانی روز پنج‌شنبه مورخ ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸ ( مصادف با ۲۴ رجب ۱۴۴۱ ه.ق.) جهت دفع بیماری...
اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم
بسم الله الرحمن الرحیم اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم به اطلاع می‌رساند مراسم جشن میلاد بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا «سلام...
پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
  پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بسم اللّه الرحمن الرحیم   تحقق حکومت الهی و اهتزاز...