شرح مطلب صد و سی‌ام با عنوان سخنی از وحی خداوند به داود نبی «علیه السلام»

متن مطلب ۱۳۰ کتاب المطالب السلوکیه با عنوان

 سخنی از وحی خداوند به داود نبی علیه السلام 

متن عربی :

 

من وحی الله الی داود

یا داود! ترید و ارید، فان اکتفیت بما ارید مما ترید کفیتک ما ترید، و ان ابیت الا ما ترید اتعبتک فیما ترید، و کان ما ارید.

ترجمه فارسی :

 سخنی از وحی خداوند به داود نبی علیه السلام

«ای داود! تو اراده می کنی و من نیز اراده می کنم. اگر از آنچه می خواهی به خواسته  من اکتفا کنی آنچه می خواهی تو را کفایت می کنم و اگر از آنچه من می خواهم اباکنی در آنچه می خواهی به سختی می اندازمت و آنچه من می خواهم انجام خواهد شد.»


صوت بیانات آیت الله کمیلی در شرح درس مطلب ۱۳۰ کتاب المطالب السلوکیه با عنوان : سخنی از وحی خداوند به داود نبی علیه السلام 

لینک مستقیم دانلود فایل mp3 صوت آیت الله کمیلی

alt

تاریخ سخنرانی: ۱۳۹۶/۱۲/۱۰

مدت زمان : ۰۰:۱۸:۱۵

حجم فایل:  ۷٫۳۲ مگابایت 


متن بیانات آیت الله کمیلی در شرح درس مطلب ۱۳۰ کتاب المطالب السلوکیه با عنوان :

سخنی از وحی خداوند به داود نبی علیه السلام 

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و صلی الله علی محمد و اله الطاهرین

در کتاب شریف تحف العقول خداوند در حدیثی قدسی به پیامبرش حضرت داوود علیه السلام می‌فرمایند:

«یا داوُودُ! تُریدُ وَ اُریدُ فان اکتفیت بما ارید مما ترید کفیتک ما ترید و ان ابیت الا ما ترید اتعبتک فیما ترید و کان ما ارید»

در شرح و توضیح این جملات مختصر از حدیث قدسی شریف عرض می‌شود که پروردگار عالم دو موضوع را مطرح نموده است. یک موضوع اراده و مشیت خداوند متعال است و دیگری اراده‌ای است که بنده می‌کند. اراده بنده در طول اراده و مشیت الهی است و نمی‌تواند در عرض اراده الهی قرار بگیرد. یعنی اگر اراده عبد مضاد و معارض با اراده الهی باشد در خارج اراده الهی محقق خواهد شد.
خداوند می‌فرمایند: ای داوود: «ترید و ارید.» هرچند این خطاب به حضرت داوود است اما فقط مختص به ایشان نیست. این موضوع برای تمامی افراد بشریت صادق است که من خداوند انجام فعلی را اراده می‌کنم و بنده من فعلی دیگر را اراده می‌کند حال کدام‌یک از این دو محقق می‌شود؟!

«فان اکتفیت بما ارید مما ترید»؛ اگر به آنچه که در مشیت من است قانع باشی و موارد و مشیت‌های الهی را بپذیری و انتخابشان نمایی و در مقابل اراده من اراده دیگری نداشته باشی یعنی اراده‌ات طولی باشد نه عرضی در آن صورت من آن‌چه را که برای خودت اراده می‌کنی را اراده می‌کنم.
این مطلب نشان می‌دهد که هر آن‌چه که بندگان خدا اراده می‌کنند اجرا نمی‌شود مگر آن قسم از اراده بندگان که مورد اراده خداوند نیز است. اگر آن‌‌چه را که بندگان خدا نیت می‌کنند و بر اساس آن می‌خواهند کارهایی را به انجام برسانند مورد صلاحدید و مشیت خداوند باشد این‌ها در خارج محقق و اجرا می‌شود.
اگر اراده‌ بندگانش با مصلحت و اراده الهی توافق نکند آن‌ها به انجام نخواهند رسید.
از این مطلب نتیجه می‌گیریم که ما نباید خودمان را بسیار خسته و ناراحت نماییم. این‌که چرا دعایی که می‌کنیم مستجاب نمی‌شود؟ چرا فعل‌هایی که اراده‌ می‌کنیم محقق نمی‌شود؟ چرا باید این‌گونه باشد؟ این نشان‌دهنده آن است که بالاخره خدا و پروردگار و مدیر و مدبری داریم.
این‌گونه نیست که هر آنچه که اراده نماییم حتما می‌بایست تحقق یابد.
در این‌جا این سوال مطرح می‌شود که اگر بشر در اراده‌اش ازاد نباشد این به مفهوم اجبار تلقی می‌شود! به عبارت دیگر از یک طرف شما می‌گویید که بشر در اختیار و اراده ازاد است و از سوی دیگر گفته می‌شود که هر اراده‌ای تحقق پیدا نمی‌کند مگر اراده‌ای که تحت اراده خداوند باشد.
در پاسخ به این سوال عرض می‌شود که بشر در انتخاب افعال و آن‌چه که می‌خواهد انجام دهد آزاد است و تمامی این‌ها می‌بایست تحت تدبیر و شئونات یک پروردگار جهانی باشد. حتی آن فسق و فجور و معاصی و گناهانی که به صورت آزاد دیده می‌شود و بشر در حال انجام دادن آن‌ها است‌ نباید از سیطره و اراده خداوند خارج باشد. بشر مختار است که راه خیر یا راه شر را تعقیب نماید. این مطلب همانند آفتاب بدیهی و روشن است و جای هیچ‌گونه شک و تردیدی نیست.
اما سوال این است که آیا می‌شود که افعال بشر از تحت قبضه الهی خارج شود؟ امکان محقق شدن افعال در صورت خروج از تحت قبضه الهی چگونه خواهد بود؟
یعنی بشر چگونه می‌تواند بدون مدیریت و مدبریت و اراده خداوند هر فعلی را اعم از معصیت و طاعت انجام دهد؟ ایا می‌شود فعلی از افعال بشر خارج از حیطه مشیت و اراده الهی باشد.
اگر معتقدیم که این بشر جز آن قدرتی که خداوند به وی داده است قدرت دیگری ندارد نباید قادر به انجام کاری بدون اجازه و اذن خداوند باشد. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا خداوند معصیت را نیز از بشر می‌خواهد؟
خداوند انجام معاصی را از انسان نمی‌خواهد ولی این اختیار را نیز به بشر داده است که می‌تواند راه شر و یا راه خیر را انتخاب نماید‌. انسان همانند ملائکه در انجام فعل مجبور نیست. بشر در انجام تمامی افعالش آزاد است ولی این آزادی می‌بایست مدیریت شود و تحت قبضه و قدرت الهی باشد. بشر از خود قدرت و توانی ندارد ولی چه حکمتی است که خداوند این آزادی را به انسان داده است؟  این آزادی برای آن است که بشر خود راه خیر و راه شر را انتخاب نماید. اصلا وضعیت بشر این‌گونه است. برای ملائکه خداوند وضعیت دیگری را در نظر گرفته است. هر یک از موجودات در این عالم زیست خودشان را دارند یعنی شئونات و حدود خود را دارند. طایفه جن یک زیستی دارند. ملائکه برای خود زیستی دیگر دارند. طایفه انسان نیز برای خود یک اوضاعی دارند. لذا بهشت و جهنم نیز بر اساس فعل اختیاری بشر صورت می‌گیرد و الا چرا می‌بایست جهنمی در کار باشد. چون بشر اختیار داشته است.
به وی می‌گویند که راه بد را رفتی و می‌بایستی مکافات و مجازات ببینی و الا چه حکمتی است که خداوند بهشتی و جهنمی را خلق نماید. در مجموع از این حدیث حضرت داوود استفاده می‌شود که می‌بایست به آن صلاحدید خداوند قانع باشیم. مخصوصا افرادی که سالک الی الله هستند و راه خدا و مرضات خداوند را می‌خواهند. آن‌ها می‌بایست حتما این مسئله را بپذیرند.
«فان اکتفیت بما ارید مما ترید کفیتک ما ترید و ان ابیت الا ما ترید اتعبتک فیما ترید و کان ما ارید»؛
خداوند می‌فرمایند که اگر اکتفا نمایی به آنچه که من برایت صلاح می‌دانم از آن افعالی که تو برای خودت انتخاب کردی من آن فعلی را که تو می‌خواهی برایت تضمین می‌کنم. یعنی اگر به آن‌چه که من برایت انتخاب می‌کنم راضی شوی و تسلیم اراده من شوی آن فعلی را که صلاح تو و اراده توست تضمین می‌کنم که برایت انجام دهم. ولی اگر به آن‌چه که من برایت می‌خواهم قانع نباشی؛

«و ان ابیت الا ما ترید اتعبتک فیما ترید»؛ اگر ابا کنی و راضی نشوی و بگویی که آن‌چه را که خودم می‌گویم می‌بایست صورت بگیرد آن انجام نخواهد گرفت. چرا که اراده بشر نباید از تحت مدیریت خداوند خارج شود.

«و ان ابیت الا ما ترید اتعبتک.»؛ لذا تو را در آن‌چه که به دنبالش هستی خسته می‌کنم.

«و کان ما ارید»؛ و در نهایت نخواهد شد مگر آن فعلی که من اراده کرده باشم.

از این حدیث شریف نتیجه می‌گیریم که می بایست به خداوند توکل نماییم. همان‌طور که گفته شد این حدیث برای سالکان راه خدا بسیار بجاست. آن‌هایی که طالب مرضات خداوندی هستند به این حدیث عمل نمایند و اراده خود را در اراده خداوند مضمحل کنند و خود را فانی نمایند. همان‌گونه که در دعای عرفه امام حسین علیه السلام آمده است که:

«اللهم اَغْنِنى بِتَدْبیرِکَ لى عَنْ تَدْبیرى، وَبِاخْتِیارِکَ عَنِ اخْتِیارى»؛ خدایا هرچند که من اختیار دارم اما نمی‌خواهم به دنبال اختیار خودم باشم. من خدایی همانند شما دارم که به همه شئوناتم وارد و مسلط و حاکم است. شما بهتر از خودم مصلحتم را می‌دانید. من این‌چنین خدای مهربانی دارم. آن وقت بخواهم به دنبال خواسته‌های نفسانیم باشم. اینجا می‌طلبد که عبد صالح خودش را فانی نماید و از اراده‌های شخصی خود صرف نظر نماید.

«اِلهى اَغْنِنى بِتَدْبیرِکَ لى عَنْ تَدْبیرى»؛ خدایا کاری بکن که تمامی امورم را به تو واگذار نمایم. تسلیم امر و اراده‌ات شوم. اختیاری را که در اصل خلقت به من داده‌ای باعث می‌شود که انسان بتواند به راه خیر یا شر برود و هرکاری را که خواست به انجام برساند.
فرض کنید دکمه‌ای به دیوار است که فشردنش منجر به انفجار ساختمان شود .می‌توانید کلید را بفشارید و ساختمان را منفجر نمایید می‌توانید به آن دست هم نزنید. بدیهی است که این اختیار برای انجام هریک از دو فعل برایمان وجود دارد. ولی شما به خداوند می‌گویید که من می‌خواهم اراده‌ام را اعمال نکنم. درست است که تو به من این اختیار را دادی که من می‌توانم گناه بکنم یا نکنم. می‌توانم نماز بخوانم یا نخوانم. می‌توانم دروغ بگویم یا نگویم. می‌توانم هر فعلی را انجام بدهم یا انجام ندهم. خودم متوجه این اختیار شده‌ام. ولی این اختیار را نمی‌خواهم.
شما به عنوان سالک الی الله به خداوند می‌گویید که اختیاری را که در اصل طبیعت و فطرت و خلقت به من عنایت فرموده‌اید را نمی‌خواهم. می‌توانم هر کاری را انجام بدهم. می‌توانم کمربندی انتحاری به خود ببندم و اقدام به منفجر نمودن خود در جایی نمایم و یا عبدی خاضع و ذلیل خودت باشم و هیچ‌گونه اراده‌ای را از خود اعمال نکنم. وقتی که این چنین خدای مهربانی دارم و تمامی کارهای من را می‌تواند اداره و تدبیر نماید دیگر چه نیازی به اعمال تدبیر از جانب من است!

«اِلهى اَغْنِنى بِتَدْبیرِکَ لى عَنْ تَدْبیرى، وَبِاخْتِیارِکَ عَنِ اخْتِیارى»؛ حال که این‌گونه است چرا خودمان را خسته کنیم!

«أتعبتک فیما ترید»؛ خداوند فرموده است که من تو را خسته می‌کنم و این خود تهدیدی از جانب خداوند است. چرا خودمان را در رزق و روزی خسته می‌کنیم؟ همگی بی‌جهت در کارهای شخصی، خانوادگی، کارهای بیرون و داخل در حال خسته نمودن خودمان هستیم و می‌بینیم که نتیجه‌ای نیز ندارد. در فعالیت‌های کسب و کار و رزق و روزی چه بسیار از افراد که خودشان را به این در و آن در می‌زنند و نتیجه‌ای نیز نمی‌بینند. چرا؟ چون دست دیگری در کار است. باید به آن دست توجه نمود. این‌که ما تصور می‌کنیم که قادر به انجام هر فعلی هستیم. بله خداوند اختیار را به شما داده است اما یک محدوده‌ای نیز قرار داده است. می‌بایست به آن محدوده توجه نمود.
امیدواریم که ان شاءالله آن نتیجه‌ای را که باید و شاید از این حدیث قدسی بگیریم. یعنی این نتیجه که در مقام رضا و تسلیم باشیم و دنبال هواهای نفسانی، خواسته‌های نفسانی و اراده‌های بر خواسته از این خواسته‌های نفسانی نباشیم.
خدایا ما در همه امور تسلیم تو هستیم. افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد و صلی الله علی محمد و اله الطاهرین»

اطلاع‌رسانی در خصوص برگزاری مراسم شب شهادت حضرت رقیه«سلام الله علیها»
به حول و قوه الهی مراسم شب شهادت حضرت امام رقیه «سلام الله علیها» با سخنرانی حضرت آیت الله کمیلی خراسانی «حفظه الله» در مسجد...
اطلاع رسانی در خصوص مجالس عزاداری دهه اول محرم 1442 ه.ق
این مراسم هر شب به صورت لایو (زنده) بعد از نماز مغرب و عشا از طریق صفحه رسمی مرکز تحقیقاتی توحید در اینستاگرام به آدرس...
اطلاع‌رسانی در خصوص برگزاری مراسم روز شهادت حضرت امام رضا «علیه‌السلام»
به اطلاع می‌رساند به حول و قوه الهی مراسم روز شهادت حضرت امام رضا «علیه‌السلام» با سخنرانی فقیه عارف حضرت آیت الله کمیلی خراسانی «...
نشست منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله کمیلی نشست علمی «منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی» با حضور حضرت آیت‌الله کمیلی خراسانی، رئیس...
سخنرانی آیت الله کمیلی خراسانی به مناسبت ارتحال شیخ محمد صادق کمیلی
بسم الله الرحمن الرحیم روح ملکوتی حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد صادق کمیلی «رضوان الله تعالی علیه» اخوی بزرگوار حضرت آیت الله کمیلی...
دفع ویروس کرونا
بسم الله الرحمن الرحیم حضرت آیت الله کمیلی خراسانی روز پنج‌شنبه مورخ ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸ ( مصادف با ۲۴ رجب ۱۴۴۱ ه.ق.) جهت دفع بیماری...
اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم
بسم الله الرحمن الرحیم اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم به اطلاع می‌رساند مراسم جشن میلاد بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا «سلام...
پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
  پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بسم اللّه الرحمن الرحیم   تحقق حکومت الهی و اهتزاز...
آغاز سفر تبلیغی حضرت آیت الله کمیلی خراسانی به کشور سوئیس
بسم الله الرحمن الرحیم آغاز سفر تبلیغی آیت الله کمیلی خراسانی به کشور سوئیس آیت‌الله کمیلی خراسانی روز یک‌شنبه مورخ ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، برای انجام...