باب ۱۴ کتاب منازل السائرین : منزل خشوع

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین وصلی الله علی محمدوآله الطاهرین

 موضوع بحث: منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری

منزل :۱۴ منزل خشوع


متن عربی :

۱۴٫ باب الخشوع‏

قال اللّه عزّ و جلّ: «أَ لَمْ یَأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَ ما نَزَلَ مِنَ الْحَقِ»[۱]‏. الخشوع خمود النفس و همود الطباع لمتعاظم أو مفزع؛ و هو على ثلاث درجات: الدرجه الأولى التذلّل للأمر و الاستسلام للحکم و الاتّضاع لنظر الحقّ. و الدرجه الثانیه ترقّب آفات النفس و العمل و رؤیه فضل کلّ ذی فضل علیک و تنسّم نسیم‏ الفناء. و الدرجه الثالثه حفظ الحرمه عند المکاشفه و تصفیه الوقت من مرایاه الخلق و تجرید رؤیه الفضل.[۲]


شرح:

منزل ۱۴ از کتاب منازل السائرین، منزل خشوع است.

مرحوم خواجه با توجه به عبارت قرآنی أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ، این منزل را به ‌نام خشوع نام­گذاری کرده است. در این آیه خداوند می­‌فرماید: آیا وقت آن نرسیده که دل‌های مؤمنان برای ذکر و یاد خداوند و برای آیات مُنزَلی که از طرف حق‌تعالی فرستاده شده، خشوع پیدا کند؟

یعنی اولاً مؤمنان، دل را پر از یاد خدا کنند که در اثر یاد خدا، دل نرم و خاشع می­‌شود و دیگر این­که نسبت به آیاتی که از طرف حق‌تعالی فرستاده شده است، خشوع پیدا کنند.

در تعریف خشوع مرحوم خواجه این­طور می­‌فرماید:

الخشوع خمود النفس و همود الطباع لمتعاظم أو مفزع، خشوع آن است که نفس انسانی فروکش کند و همچنین طبع انسانی از جهش و حرکت در یک وقفه­‌ای به سر ببرد. این خاموشی نفس و خاموشی طبع و این خمود و همود یا از این جهت است که مفزعی، یعنی جهتی از ترس و خوف در کار بوده است یا از جهت عظمت یک عظیمی است، یعنی جنبه عظمت، دل او را فراگرفته و به این جهت دل او از بزرگی و عظمت خاشع شده است.

و هو على ثلاث درجات:

الدرجه الأولى التذلّل للأمر و الاستسلام للحکم و الاتّضاع لنظر الحقّ

می‌­فرماید و آن سه درجه دارد:

و التّذلّل للأمر، درجه ابتدایی خشوع سه نشانه دارد: شخص خاشع نفس خود را برای اوامر و فرمان الهی، خوار و ذلیل کند؛ یعنی نفس را به پیروی از فرامین الهی دربیاورد.

و الاستسلام للحکم، نشانه دوم از درجه اول این است که نفس خود را تسلیم حکم الهی کند. حکم پروردگار درباره انسان همان قضا و قدر و تقدیراتی است که روی همه بشر است.

و الاتّضاع لنظر الحقّ، نشانه سوم از خشوع ابتدایی این است که شخص سالک خاشع، این وضعیت را در خودش می‌­بیند که نسبت به نظر حق‌تعالی سرافکنده است و تواضع و فروتنی در مقابل نظر حق‌تعالی به انسان دست می­‌دهد.

و الدرجه الثانیه ترقّب آفات النفس و العمل و رؤیه فضل کلّ ذی فضل علیک و تنسّم نسیم‏ الفناء

این درجه بالاتر از درجه اول است و سه نشانه دارد:

نشانه اول از درجه دوم: این­که سالک بر نفس خود مراقبت و نظارت کند و ببیند که در نفسش چه آفت‌­هایی وجود دارد؟ در اعمال و افعال او چه آفت‌­هایی است؟ مراقبه را از دست ندهد تا آفتی عمل او را نگیرد.

نشانه دوم از درجه دوم: این است که شخص سالک فقط خود را نمی‌­بیند، بلکه فضل دیگران را هم می­‌بیند؛ یعنی این­که ببیند که چه کسانی به گردن او حق دارند، چه کسانی دارای فضل بیشتری هستند و نسبت به آن­ها احترام و تواضع کند و این هم نوع دیگری از خشوع است.

نشانه سوم از درجه دوم: این یک نشانه خوب و بالایی است. این­که در خودش ببیند که آیا حالت فنا به او دست می‌­دهد؟ البته ایشان فرموده‌­اند وزشی از نسیم­‌های فنا او را بگیرد.

و الدرجه الثالثه حفظ الحرمه عند المکاشفه و تصفیه الوقت من مرایاه الخلق و تجرید رؤیه الفضل

سالک در مرتبه سوم از مراحل خشوع، وضعیت قلبی و روحی او به این صورت است که وقتی در راه سیر و سلوک مکاشفه‌­ای صحیح و واقعی برای او پیش می‌­آید؛ مثلاً در حال نماز شب یک نور کشفی برای او پیش آید، باید حفظ حرمت کند؛ چون این نور از جانب خداوند است و این نفحه از جانب خداوند است که در دل او می‌­وزد. فرموده‌­اند که «ِإنَّ لِرَبِّکُمْ فِی أَیَّامِ دَهْرِکُمْ نَفَحَاتٍ‏ أَلَا فَتَعَرَّضُوا لَهَا وَ لَا تُعرِضُوا عَنهَا»[۳]، در طول عمرتان نفحات الهی شامل حالتان می­‌شود، خود را در معرض این نفحات الهی قرار دهید. در این حال که خود را در معرض قرار دادید و اگر نفحه و مکاشفه‌­ای پیش آمد، اینجا حفظ حرمت کنید و ببینید که این مکاشفه چه درسی به ما می­‌دهد، چه آموزشی به ما می‌­دهد و این آموزش را حفظ کنیم.

و تصفیه الوقت من مرایاه الخلق، نشانه دوم از نشانه­‌های خشوع برتر این است که شخص سالک دائماً در حال پاک­سازی و تصفیه باطن است تا باطن را کاملاً پاک کرده و نفس را به حالتی از طهارت و نقاوت درآورد. وقتی سالک دائماً در حال مراقبه و تصفیه است، قهراً وقتش را به بطالت نمی‌­گذراند، اوقات خود را صرف ریاکاری و تظاهر نمی­‌کند و در پی نشان دادن اعمال و عبادتش به خلق نیست. این کارها از قلب خاشع دور است، کسی که نفسش خاشع شده و در دل یاد خدا را دارد، ریاکاری نمی‌­کند.

و تجرید رؤیه الفضل، نشانه سوم از نشانه‌­های خشوع برتر این است که اگر فضلی از جانب خداوند شامل حالش شود، این فضل را به خودش نسبت ندهد. نفس خودش را خالی و مجرد کند از رؤیت فضل و مزیت معنوی‌ که برای او پیش‌آمده است. این فضل را در خودش رؤیت نکند و این را از فضل خدا بداند و بگوید هذا من فضل ربی.

۳۷- میدان خشوع- صد میدان:

خواجه در کتاب صد میدان که میدان سی و هفتم آن، خشوع است فرموده: خشوع ترسی است که خاطر را از حرمت نرم کند و اخلاق را تهذیب کند و اطراف را ادب کند.

قوله تعالی: «أَ لَمْ یَأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَ ما نَزَلَ مِنَ الْحَقِ»[۴]‏.

فرموده است که خشوع بیم است با هوشیاری و استکانت؛ و آن سه باب است در معاملت، ایثار و تحمل و در خدمت، استکانت و حضور و در سر، شرم و تعظیم.

و فرموده آثار ایثار در معاملت سه چیز است: بدان از وی ایمن، نیکان از وی شاد و خلق از وی آزاد، سپس فرموده نشان حضور در خدمت سه چیز است: حلاوتی که بدان از درگاه نشکیبد و مطالعه مقصود که از آن به خلق نپردازد و معاینت تقصیر که خود را حق نبیند.

و نشان تعظیم بر سه چیز است: نزدیک دیدن حق‌تعالی به خویشتن و دور دیدن خویش را از وی و بزرگ داشتن آزمایش وی؛ و این ترس صدیقان است. اگر بخواهد که خدا را در دل تعظیم کند و خشوع قلبی پیدا کند در اثر تمرین و ممارست باید این سه نشانه در او پیدا بشود: یکی این­که در دل، خود را به خدا نزدیک کند و نفسش را دور ببیند، یعنی این­که نفس را نسبت به حق‌تعالی کشته باشد. آزمایش، امتحانات و آزمایش­های الهی را کوچک نشمرد و به این­ها اهمیت بدهد چون‌که از جانب خداوند آزمایش شده است تا از زیر بار امتحان سربلند بیرون بیاید و به امتحان الهی توجه کند.

سپس میدان سی و هشتم را به نام «تذلل» آورده است که ظاهراً یک چنین منزلی در منازل السائرین نداشته باشیم. این میدان از میدان خشوع تولید می­شود، تذلل به سزای نیاز خویش زیستن است و به خواری راه بردن است و بر آن تخم عز ّ دو جهانی کشتن، قوله تعالی: «وَ عَنَتِ‏ الْوُجُوهُ‏ لِلْحَیِّ الْقَیُّوم‏»[۵]، «وَ قَدْ خابَ‏ مَنِ‏ افْتَرى‏»[۶].

بعد فرموده: تذلل بر سه قسم است: تذلل اجابت به صدق امر و معاملت به وفاقت فرمان و تذلل قصد با طلب حقیقت بزاد خاطر و تذلل آگاهی از اطلاع حق در سر. هرکدام از این سه مرتبه سه نشانه دارند.

می­فرماید که تذلل نفس سه وجه دارد: وجه اول این­که تذلل اجابت به صدق امر، این­که نفسش را اجابت کند نسبت به اوامر الهی و فرایض دینی، معاملت به وفاقت فرمان یعنی این­که در فرامین الهی خود را وفق دهد با دستورات دینی؛ پس یک نوع تذلل، تذلل اجابت است. دوم تذلل قصد است با طلب حقیقت به زاد خاطر، می­فرماید این­که شما در قصد نیت احساس ذلت و انقیاد نسبت به خدای متعال داشته باشید در نیت­هایی که در دل شما پیش می­آید، نیت­های خاشعانه و ذلیلانه باشد، نیات تکبر و بزرگ­بینی و این‌گونه امور در نیت و خاطر شما وارد نشود. بعد می­فرماید که این نوع تذلل نیت باید همراه با طلب حقیقت باشد به زاد خاطر، یعنی شما وقتی می­خواهید نیت خود را نسبت به خداوند ذلیل کنی و نیاتت را الهی کنی باید درصدد جستجوی حقیقت هم باشی و آن وقتی است که خاطر خود را نسبت به جستجوی حقیقت پر از زاد و توشه کنی. و اما سوم: تذلل آگاهی از اطلاع حق بر سرّ؛ وقتی شما می­دانید که حق‌تعالی از اسرار و رموز پنهانی درونی شما خبردار است. وقتی نسبت به خداوند این چنین اعتقادی دارید، در اینجا باید ذلتی پیش بیاید، از این آگاهی و از اطلاع حق بر سرّ باید یک ذلت و خشوعی در دل پیدا شود که مراقبه در سرّ و باطن آن ایجاد بشود. بعد فرموده است که آن سه وجه را سه نشانه است.

تذلل قبول امر را سه نشانه است: این­که بفهمی که آیا همه اوامر خداوند برای تو هیچ فرقی ندارد و به همه آن­ها احساس ذلت و انقیاد و اطاعت داری؟ باید متوجه شوی که آیا این سه نشانه در شما پیدا شده یا نه؟

  1. رغبت در علم که منظور از علم، علم شریعت است، یعنی شما در نفس خود ببینی که آیا با میل خود به فراگیری احکام شریعت پرداخته­ای؟ چون شما می­خواهید اوامر الهی را قبول کنید و این قبول اوامر الهی، وقتی است که شما آگاهی کامل نسبت به احکام شرعی داشته باشید.
  2. حرص بر ورد، یعنی وقتی شما اوامر خداوند را قبول کردید، در این حال اورادی پیدا می­کنید. (ذکر را گفته­اند ذکر لسانی یا قلبی است ولی ورد، زمان معینی است که شما مقید می­شوید که مثلاً برای چله­نشینی و ذکر گفتن یک زمانی را تعیین کنید. در اینجا می­گویند فلانی ذکر و ورد دارد.) وقتی شما بخواهید اوامر خدا را قبول کنی، حرص داری که به سراغ آن وردی بروی که آن امر را در آن ورد انجام بدهی.
  3. نظر باریک، یعنی نظر دقیق و نگاه دقیق و با مراقبه است، چون شما هر لحظه می­خواهی بدانی که امر خداوند چه حکمی دارد، امر خدا کجاست که آن را انجام بدهی. امر خداوند زیاد است. شامل مکان و زمان و خانواده و جامعه و سایر اوامر است. اطلاع از احکام خدا، اوامر را برای ما روشن می­کند.

و اما تذلل قصد که گفتیم در نیت باید شما ذلت را احساس کنید، می­فرماید که این نوع تذلل سه نشانه دارد، البته تذلل در قصد، با طلب حقیقت است، یعنی هم نیتت نیت ذلیلانه و خاشعانه باشد و هم این­که در این نیت درصدد جستجوی پیدا کردن حقیقت هم باشید. حال این قصد با طلب حقیقت سه نشانه دارد: کم‌سخنی، دوستی درویشی، فکرت دائم: می­فرماید که اگر کم­گویی و سکوت و صمت را که عرفا به اجماع برای سالک تأکید دارند، این کم­گویی شما را وادار می­کند که بروید به سراغ و جستجوی آن حقیقتی که در درونت هست؛ چون کسانی که پرحرفی می­کنند فکرشان مشوش است و توجهشان به دیگران است. ولی انسان­های خاموش باطنشان جلوه می­کند و نیتشان، نیت خدایی است و نیت تقویت پیدا می­کند. باید باور کنیم که روی نیتمان کار کنیم و اساس هر عملی نیت است و این نیت باید پاک بشود و قوت پیدا کند، همت از نیت است. همت و طلبمان بالا می­رود. همه در نیت است. «الاعمال بالنیات لکل امر الله» پس کم‌سخنی یک نشانه است و این نیت پاک و قصد خاشعانه شخص سالک است.

دوم دوستی درویشی: دوست دارد که درویش باشد، یعنی بنده فقیر خدا باشد و خیلی دنبال پول و مال و دنیا نباشد؛ چون اگر کسی دنبال دنیا باشد فکرش هم مشوش است. کجا به دست بیاورد؟ چگونه حفظ کند؟ چگونه زیادش کند؟ و همین­طور فکرش مشوش است. لذا فرمودند: «الفقر الفخری»[۷] و یا در روایت هست که: «مرحبا به شعار الصالحین»[۸].

اگر دیدید فقر به شما اقبال کرده مرحبا به او بگویید ولی اگر دیدی که روزبه ­روز ثروتت زیاد می­شود وگرفتاریت زیاد می­شود اینجا بگو: «ذنب عجلت عقوبته»[۹]، یک گناهی به سراغ من می­آید که عقوبت و گرفتاری آن زیاد است. این است که سالک خیلی دنبال پول و مال و … نیست و درویشی را دوست دارد. دوست دارد کفاف و قناعت را؛ چون می­داند که اگر مالش زیاد بشود گرفتاری او هم زیاد می‌شود «إِنَّ الْإِنْسانَ‏ لَیَطْغى‏ أَنْ رَآهُ اسْتَغْنى‏»[۱۰].

و اما نشانه سوم فکرت دائم است: پس برای این­که بدانیم آیا نیت ما برای خدا خوار و ذلیل شده و آیا ما در جستجوی حقیقت هستیم؟ باید ببینیم که در دل و افکار ما چگونه است؟ آیا مراقبه قلبی دائم داریم؟ آیا یک تفکر دائمی داریم؟ و آیا ما را مشغول کرده که در جستجوی حقیقت باشیم یا نه؟

سپس سه نشانه وجه سوم که تذلل آگاهی از اطلاع حق بود را بیان می­کند. نوع سوم این بود که از این­که خداوند بر سرّ شما مطلع و باخبر هست، این آگاهی یک نوع ذلت و خشوع و خضوع در نفس ایجاد می­کند. حال می­خواهی بفهمی که این رقابت باطنی در شما هست؟ خود را در این حضور و آگاهی می­بیند یا نه؟

و آن سه نشانه عبارت‌اند از:

  1. خواب، چون خواب غرق‌شدگان
  2.  و خوردن، چون خوردن بیماران
  3.  و عیش چون عیش زندانیان؛ و این طریق مستقیمان است.

می­فرماید باید ببیند که خوابش چگونه است؟ باید خوابش مثل خواب کسانی باشد که می­خواهند غرق بشوند، یعنی خیلی دنبال خواب و پرخوابی نیست، پرگویی و پرخوری نمی­کند و این نشانه­های سالک است؛ و خوردن او چون خوردن بیماران، یعنی مثل آدم بیماری است که اشتهای به خوردن ندارد و اگر این نشانه را دارد سرّش و درونش همراه با نظر الهی است؛ چون وقتی این حضور خدا را در دل احساس کند مراقب خوابش می­شود. مراقب زبانش و خوردنش می­شود. مراقب کیفیت معیشت زندگی‌اش می­شود؛ عیش او مثل عیش زندانیان است، یعنی زندانی که دربند است با فرد آزاد فرق می­کند و او در زندان می­‌خواهد که هر چه زودتر خود را از زندان آزاد کند.

حال نگاه شما به زندگی چگونه است؟ مثل نگاه زندانی است، یعنی دنیا را مثل زندان می­‌بینی که می­‌خواهد خود را از قفس تن و قفس مادیات و دنیا آزاد کند؟! اگر این­طور باشد دیگر خیلی دنبال رفاه و معیشت نیستی و یک لقمه نان هم به دست آمد شکر. بعد فرموده که این طریق مستقیمان است، یعنی این راه، راه کسانی است که اهل استقامت هستند.


[۱]. حدید، ۱۶٫

[۲] خواجه عبدالله انصارى، منازل السائرین، ص ۵۲، دار العلم، تصحیح علی شیروانی، تهران، چاپ: اول، ۱۴۱۷ ق.

[۳]. مجلسى، محمدباقر بن محمدتقی، بحار الأنوار، ج ۶۸، ص ۲۲۱، بیروت، چاپ: دوم، ۱۴۰۳ ق.

[۴]. حدید، ۱۶٫

[۵]. طه، ۱۱۱٫

[۶]. طه، ۶۱٫

[۷]. ابن فهد حلى، احمد بن محمد، عده الداعی و نجاح الساعی، ص ۱۲۳، تحقیق احمد موحدی قمی، چاپ: اول، ۱۴۰۷ ق. مجلسى، محمدباقر بن محمدتقی، بحار الأنوار، ج ۶۹، ص ۳۰ بیروت، چاپ: دوم، ۱۴۰۳ ق.

[۸]. یا موسى … و إذا رأیت الفقر مقبلا فقل: مرحبا بشعار الصالحین‏. (الجواهر السنیه فی الأحادیث القدسیه، ص ۶۸)

[۹]. شیخ حر عاملى، محمد بن حسن، الجواهر السنیه فی الأحادیث القدسیه (کلیات حدیث قدسى)، ص ۶۸، ترجمه زین‌العابدین کاظمی خلخالی، تهران، چاپ: سوم، ۱۳۸۰ ش.

[۱۰]. علق، ۶ و ۷٫

باب ۱۳ کتاب منازل السائرین : منزل اشفاق

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله الرب العالمین وصلی الله علی محمدوآله الطاهرین  موضوع بحث: منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری منزل : ۱۳ منزل اشفاق متن عربی...

تاریخ انتشار: سه شنبه، ۱۳۹۶/۰۷/۱۸

باب ۸ کتاب منازل السائرین: منزل فرار

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله الرب العالمین وصلی الله علی محمدوآله الطاهرین  موضوع بحث: شرح منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری منزل : ۸ منزل فرار...

تاریخ انتشار: سه شنبه، ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

باب ۱۸ کتاب منازل السائرین: منزل تبتل

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله الرب العالمین وصلی الله علی محمدوآله الطاهرین  موضوع بحث: منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری منزل : ۱۸ منزل تبتل متن عربی...

تاریخ انتشار: دوشنبه، ۱۳۹۶/۰۶/۲۰

باب ۸۴ کتاب منازل السائرین : منزل حیات

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله الرب العالمین وصلی الله علی محمدوآله الطاهرین  موضوع بحث: منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری منزل : ۸۴ منزل حیات متن عربی :...

تاریخ انتشار: یکشنبه، ۱۳۹۶/۰۶/۱۹

باب ۱۷ کتاب منازل السائرین : منزل ورع

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله الرب العالمین وصلی الله علی محمدوآله الطاهرین  موضوع بحث: منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری منزل : ۱۷ منزل ورع متن عربی...

تاریخ انتشار: شنبه، ۱۳۹۶/۰۶/۱۸

باب ۴ کتاب منازل السائرین : منزل انابه

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله الرب العالمین وصلی الله علی محمدوآله الطاهرین  موضوع بحث: منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری منزل : ۴ منزل انابه متن عربی...

تاریخ انتشار: پنج شنبه، ۱۳۹۶/۰۶/۱۶

باب ۲۷ کتاب منازل السائرین : منزل توکل

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله الرب العالمین وصلی الله علی محمدوآله الطاهرین  موضوع بحث: منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری منزل : ۲۷ منزل توکل متن عربی...

تاریخ انتشار: چهارشنبه، ۱۳۹۶/۰۶/۱۵

باب ۱ کتاب منازل السائرین : منزل یقظه

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله الرب العالمین وصلی الله علی محمدوآله الطاهرین  موضوع بحث: منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری منزل : ۱ منزل یقظه متن عربی...

تاریخ انتشار: دوشنبه، ۱۳۹۶/۰۶/۱۳

باب ۴۲ کتاب منازل السائرین : منزل عزم

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله الرب العالمین وصلی الله علی محمدوآله الطاهرین  موضوع بحث: منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری منزل : ۴۲ منزل عزم متن عربی...

تاریخ انتشار: دوشنبه، ۱۳۹۶/۰۶/۱۳

باب ۴۵ کتاب منازل السائرین : منزل یقین

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله الرب العالمین وصلی الله علی محمدوآله الطاهرین  موضوع بحث: منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری منزل : ۹ منزل یقین متن عربی...

تاریخ انتشار: شنبه، ۱۳۹۶/۰۶/۱۱

نشست منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله کمیلی نشست علمی «منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی» با حضور حضرت آیت‌الله کمیلی خراسانی، رئیس...
سخنرانی آیت الله کمیلی خراسانی به مناسبت ارتحال شیخ محمد صادق کمیلی
بسم الله الرحمن الرحیم روح ملکوتی حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد صادق کمیلی «رضوان الله تعالی علیه» اخوی بزرگوار حضرت آیت الله کمیلی...
شیخ محمد صادق کمیلی محصل خراسانی به لقای معبود شتافتند.
انا لله و انا الیه راجعون بسمه تعالی با تالم روحی و تسلیم در پیشگاه الهی، به اطلاع دوستان می‌رساند برادر گرانقدر حضرت استاد، حضرت...
دعا جهت سلامتی کامل حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد صادق کمیلی
متن درخواست آیت الله کمیلی خراسانی برای دعا، جهت سلامتی کامل حاج شیخ محمد صادق کمیلی   هو الشافی برادر اینجانب حجت الاسلام و المسلمین...
دفع ویروس کرونا
بسم الله الرحمن الرحیم حضرت آیت الله کمیلی خراسانی روز پنج‌شنبه مورخ ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸ ( مصادف با ۲۴ رجب ۱۴۴۱ ه.ق.) جهت دفع بیماری...
اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم
بسم الله الرحمن الرحیم اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم به اطلاع می‌رساند مراسم جشن میلاد بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا «سلام...
پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
  پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بسم اللّه الرحمن الرحیم   تحقق حکومت الهی و اهتزاز...
آغاز سفر تبلیغی حضرت آیت الله کمیلی خراسانی به کشور سوئیس
بسم الله الرحمن الرحیم آغاز سفر تبلیغی آیت الله کمیلی خراسانی به کشور سوئیس آیت‌الله کمیلی خراسانی روز یک‌شنبه مورخ ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، برای انجام...
اطلاع‌رسانی در خصوص زمان و مکان برگزاری جلسات دهه دوم فاطمیه
بسم الله الرحمن الرحیم اطلاع‌رسانی در خصوص زمان و مکان برگزاری جلسات دهه دوم فاطمیه ۱۴۴۱ ه.ق به اطلاع همراهان گرامی می‌رساند به حول و...