آیت‌الله کمیلی: در هر عصری ابن زیاد و شمر و عمر سعد وجود دارد

متن گفتگوی آیت الله کمیلی خراسانی با خبرگزاری ابنا به مناسبت ورود به ماه محرم الحرام

 

در ایام سوگواری و عزای شهادت سالار شهیدان کربلا حضرت اباعبدالله الحسین(ع) قرار داریم و از این رو خبرنگار ابنا با آیت الله «کمیلی خراسانی» از اساتید اخلاق و عرفان حوزه علمیه و از شاگردان امام خمینی(ره) در نجف اشرف و از شاگردان عرفانی و سلوکی عارف کبیر مرحوم آیت الحق سید هاشم حداد درباره قیام امام حسین(ع) و آثار خواندن زیارت عاشورا و همچنین سیره حسینی مرحوم سید هاشم حداد با این استاد حوزوی به گفتگو پرداخته که مشروح آن از نظر می گذرد.

به نظر جنابعالی علت ماندگاری قیام امام حسین(ع) چیست؟

علت ماندگاری عزا و قیام امام حسین(ع) بعد از قرن‌ها برای این است که امام حسین(ع) همه چیز خود را برای خدا داد و خداوند خواست که این ولی خود را جاوید قرار بدهد و عشق او را در دل‌های دوستانش انداخت که در روایات آمده است که: «إنّ لِقَتلِ الحُسينِ حَرارَةً في‌ قُلوبِ المُؤمِنينَ لاتَبرُدُ اَبَداً»، شهادت حسین بن علی(ع) یک شعله عشق و آتشی است که هیچ گاه از دلها خاموش نخواهد شد.

سیره استاد بزرگوارتان آیت الحق مرحوم سید هاشم حداد در ماه محرم چگونه بوده است؟

سیره استاد ما مرحوم آیت الحق سید هاشم حداد سیره اجدادشان بوده است. امام رضا (ع) در ایام محرم مجلس عزاداری منعقد می‌کرد که یک طرف مجلس زن‌ها پشت پرده و یک طرف مردها بودند و از شاعران اهل بیت (ع) از جمله دعبل خزایی و کمیت اسدی دعوت می‌کردند و برای جد مظلومشان مداحی و روضه می‌خواندند و ما هم وقتی به منزل استاد مرحوم آیت الحق سید هاشم حداد می‌رفتیم این حالت عزا در منزل ایشان هم بود و یک جمعی دور ایشان بودند و عزاداری می‌نمودند.

مخصوصاً روز عاشورا؛ در این روز، زیارت عاشورا می‌خواندند و توسل می‌نمودند و همچنین شعر می‌خواندند و خود آقا هم در بین این جمع حالت خاصی داشت و تجلیات حسینی در حالات و رفتار ایشان بود و چهره ایشان خیلی نورانی می‌شد و از انوار حسینی برخوردار بودند، که تاثیر این انوار روی شاگردانشان هم بود و گاهی می‌دیدند که ایشان آن قدر برای امام حسین(ع) گریه می‌کرد که شانه‌های ایشان تکان می‌خورد.

ایشان یکی از راه‌های میانبر در سیر سلوک را راه امام حسین(ع) معرفی نمودند نظر حضرتعالی در این باره چیست؟

این مطلب ثابت شده و تجربه شده است و اساتید طریقت هم به این مسئله اعتقاد داشتند، مخصوصاً مرحوم آیت الله میرزا علی آقا قاضی که می‌گویند ایشان باب فتوحات برای ایشان از طریق آقا ابوالفضل(ع) باز شد و معروف است که راه میان رو در این مسیر امام حسین(ع) است به شرطی که صداقت و خلوص در انسان باشد تا امام این خلوص و عطش را در انسان ببیند و وقتی دید البته نظر خواهند کرد.

در خصوص خواندن زیارت عاشورا و مداومت بر آن چه توصیه‌ای دارید؟

اصل خواندن زیارت عاشورا برای روز عاشورا است که روز دهم ماه محرم است، ولی از جاهای دیگر استفاده می‌شود، مخصوصاً از طرف امام زمان (عج) سفارش شده است که زیارت جامعه کبیره و زیارت عاشورا را زیاد بخوانید و بدان مداومت داشته باشید و خود اهل بیت(ع) هم زیارت عاشورا را می خواند.

و نکته مهم اینکه زیارت عاشورا حدیث قدسی است و مثل دعای جوشن کبیر  که از آسمان آمده است، زیارت عاشورا هم از آسمان نازل شده است. و در متن زیارت عاشورا می خوانیم: «وَ اَسْئَلُهُ أَنْ یُبَلِّغَنیِ الْمَقامَ الْمَحْمُود لَکُمْ عِنْدَاللّهِ.» بعد از خدا می خواهیم که آن مقام محمودی که برای اهل بیت(ع) بوده آن را برای من نیز عطا کند و این مقام محمود خیلی مقام بالایی است.

یا اینکه می‌خوانیم: «اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی عِنْدَكَ وَجِیها بِالْحُسَینِ علیه السلام فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ» به آبرومندی امام حسین(ع) از خدا می خواهیم که ما را نیز نزد خودش آبرومند قرار دهد و این حاجت و مطلب بسیار مهمی است. یا می فرماید: «اللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیای مَحْیا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَمَاتِی مَمَاتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ» حیات و زندگی ما همانند زندگی پیامبر(ص) و آل پیامبر(ص) شود و همینطور مرگ و ممات ما نیز مثل آنها شود و اینها مطالب خیلی پر قیمت و پر ارزشی است که از زیارت عاشورا می توانیم استفاده کنیم.

شبهه وارد می کنند که مداومت بر زیارت عاشورا باعث بلا و گرفتاری می شود، نظر شما در این باره چیست؟

این طور نیست که زیارت عاشورا یا زیارت ها و اذکار دیگر انسان بخواند و گرفتار شود و یا دچار فقر وبلا دچار گردد؛ اما یک مطلب هست که مومن هر چه ایمانش بالاتر برود بلای او نیز بیشتر می شود.

البلاء للولاء، هر چه انسان توسل و مقامات معنوی او بیشتر و به ائمه(ع) نزدیک شود، مانند خود ائمه(ع) که بلا را می دیدند او نیز به تبعیت از ائمه(ع) بلا را می بیند و بلا هم یک نوع هدیه از جانب خدا برای آمرزش انسان است و یک حلوایی است که به مقربین می دهند تا از این طریق آمرزیده شوند.

و هر که در این بام مقرب تراست، جام بلا ی او بیشتر است.  و این یک مطلب ثابت شده ای است که وقتی انسان ایمانش قوی تر می شود در این دنیا سختی بیشتری می بیند  تا از نظر ایمانی قوی تر شود و این فایده بلا است؛ اما اینکه بگوییم فلان ذکر و دعا و زیارت بلا می آورد این خیلی ثابت نشده و چیز درستی نیست.

رابطه قیام امام حسین(ع) و امام زمان(عج) چیست و اکنون ما در دوران غیبت امام زمان(عج) چه وظیفه ای داریم؟

در زیارت عاشورا برداشت می کنیم که در دو جا اسم امام زمان(عج) آمده است و بعد هم وقتی امام زمان(عج) به شهادت می رسد اولین امامی که در اصل رجعت رجوع به این دنیا می کند امام حسین(ع) است که در اخبار پیشگویی گفته شده که ایشان بر بدن امام زمان(عج) نماز می خواند و از این رابطه بیشتر نمی توان رابطه ای دید.

حالا بعضی روایات دارد که خاتم الائمه (ع) افضل الائمه (ع) است همانطور که خاتم الانبیاء افضل الانبیاء است و امامی که چنین مقامی داشته باشد البته منتقم حقیقی جدش خواهد بود و دشمن هم همیشه هست و کسی که راضی به فعل قاتلان امام حسین(ع) باشد در واقع با آنها هست و در هر عصری ابن زیاد و شمر و عمر سعد پیدا می شود و وقتی اینگونه باشد ما نیاز به یک شخصیت داریم که این مسئله را حل کند و کلا قید همه دشمنان دین و ایمان و حسینی را بزند و این فقط به دست بقیه الله(عج) محقق خواهد شد.

چه توصیه‌ای به مداحان، خطبا و وعاظ جهت استفاده از مقاتل صحیح دارید؟

متاسفانه در برخی از مداحان می بینیم که برای اینکه روضه را پر سوز و اشک بار کنند، یک چیزهایی از خودشان بیان می کنند که فهم عامه بر آن نزدیک باشد و به نحوی سوزناک باشد تا مجلس گرم شود و بخواهند مثلا مجلس را دلخراش کنند و این صحیح نیست و مورد نقد و انتقاد است.

مرحوم شیخ عباس قمی می گوید من این مفاتیح الجنان به خاطر این نوشتم که قبلا یک کتاب مفاتیح بود که در آن خیلی ادعیه های بدون سند و دروغ بود و من این کتاب را نوشتم تا صحیح تر باشد و در بحث روضه خوانی نیز ما هم باید از مقاتل صحیح مثل «مقتل مقرم» استفاده کنیم و مقاتلی را استفاده کنیم که بزرگان دین آن را نوشته اند و امروزه هم اگر مقتلی را یک مجتهد و عالمی نوشت ما می دانیم این مجتهد هر چیزی را در این مقتل نمی آورد ولی مقتل های دیگری که معلوم است نویسنده آن به سند و اعتبار آن اهمیتی نمی دهد را نباید استفاده کرد.

چند روز قبل دیدم مداحی می گفت امام حسین(ع) آمد بالین علی اکبر(ع) لبش را بر لب علی اکبر(ع) گذاشت که ما اصلا چنین چیزی را در مقتل نداریم، داریم که صورت به صورت گذاشت. یا می گوید یک نفر آمد و عمود بر سر علی اکبر(ع) زد اینها یک تعبیراتی می کنند که در متن مقتل وارد نشده و یا اگر جایی دیدند آن نوشته وجود داشت آن نوشته ضعیف بوده است. لذا می طلبد که در این خصوص از مقاتل صحیح و معتبر استفاده کنند.

نکته پایانی اگر توصیه ای است بفرمایید.

در پایان توصیه به مبلغین و عموم مردم آن است که راهی که امام حسین(ع) برای این امت باز کرد را بروند و بدانند از آنجا که «إنَّ الحُسَینَ مِصباحُ الهُدی وسَفینَةُ النَّجاةِ» است، راه امام حسین(ع) هم راه نجات است. لذا ما در این مجالس حسینی باید ببینیم هدف امام از این قیام و این مجالس چه بوده است و باید دنبال اهداف عالی حضرت برویم؛ و امید که خداوند این توفیق را به همه ما عطا بفرماید.

 

خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ؛به کوشش: امیرمحسن سلطان احمدی

 

آغاز دروس اخلاق عرفانی و خارج فقه حضرت آیت الله کمیلی خراسانی در سال 1399
همزمان با شروع سال تحصیلی 1400-1399حوزه‌های علمیه، تدریس دروس خارج فقه و اخلاق عرفانی توسط حضرت آیت الله کمیلی خراسانی از روز شنبه مورخ 5...
اطلاع‌رسانی در خصوص برگزاری مراسم شب شهادت حضرت رقیه«سلام الله علیها»
به حول و قوه الهی مراسم شب شهادت حضرت امام رقیه «سلام الله علیها» با سخنرانی حضرت آیت الله کمیلی خراسانی «حفظه الله» در مسجد...
اطلاع رسانی در خصوص مجالس عزاداری دهه اول محرم 1442 ه.ق
این مراسم هر شب به صورت لایو (زنده) بعد از نماز مغرب و عشا از طریق صفحه رسمی مرکز تحقیقاتی توحید در اینستاگرام به آدرس...
اطلاع‌رسانی در خصوص برگزاری مراسم روز شهادت حضرت امام رضا «علیه‌السلام»
به اطلاع می‌رساند به حول و قوه الهی مراسم روز شهادت حضرت امام رضا «علیه‌السلام» با سخنرانی فقیه عارف حضرت آیت الله کمیلی خراسانی «...
نشست منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله کمیلی نشست علمی «منطق الگوی فقهی اخلاقی کارگزاران سالک در دولت اسلامی» با حضور حضرت آیت‌الله کمیلی خراسانی، رئیس...
سخنرانی آیت الله کمیلی خراسانی به مناسبت ارتحال شیخ محمد صادق کمیلی
بسم الله الرحمن الرحیم روح ملکوتی حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد صادق کمیلی «رضوان الله تعالی علیه» اخوی بزرگوار حضرت آیت الله کمیلی...
دفع ویروس کرونا
بسم الله الرحمن الرحیم حضرت آیت الله کمیلی خراسانی روز پنج‌شنبه مورخ ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸ ( مصادف با ۲۴ رجب ۱۴۴۱ ه.ق.) جهت دفع بیماری...
اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم
بسم الله الرحمن الرحیم اطلاعیه مراسم برگزاری جشن ولادت بانوی دو عالم به اطلاع می‌رساند مراسم جشن میلاد بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا «سلام...
پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
  پیام حضرت آیت اللّه کمیلی خراسانی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بسم اللّه الرحمن الرحیم   تحقق حکومت الهی و اهتزاز...